Motywacja pomaga nam osiągnąć cel
fot. Pixabay.com

Często słyszymy, że komuś brakuje motywacji do działania. Być może sami mamy problem z tym, aby zmotywować się do pracy, nauki, wykonywania codziennych obowiązków. Czym więc właściwie jest motywacja i dlaczego czasem tak ciężko nam ją w sobie odnaleźć?

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/motywacja-a-co-to-takiego/

Motywacja – co to takiego?

Właściwie nie ma jednej definicji motywacji i to tak naprawdę nasza biologia decyduje o tym, jak i dlaczego się motywujemy. Z pewnością można jednak przyjąć, że motywacja prowadzi nas do poczucia spełnienia i daje szczęście. To ona pozwala nam wytrwać w naszym postanowieniu i trwać w nim tak długo, aż osiągniemy cel, który sobie założyliśmy. Dlatego też motywacją obejmujemy kilka sfer naszego działania. Jest to rozpoczynanie danej aktywności, skierowanie jej na właściwe tory oraz dążenie do celu. Ponadto wspomnieć również powinniśmy o tym, że motywacja pozwala nam połączyć wszystkie te sfery i jednocześnie na nie oddziaływać.

Mówimy o motywacji zewnętrznej i wewnętrznej. Ta pierwsza często jest kojarzona ze słowem „muszę”. Muszę pracować, aby zarabiać pieniądze, ale wcale nie lubię mojej pracy. Muszę zrobić coś, na co nie mam zupełnie ochoty, ale wymagają tego ode mnie inni. Taki rodzaj motywacji bywa bardzo obciążający i często nie daje oczekiwanej satysfakcji po zrealizowaniu celu. Motywacja wewnętrzna wypływa z głębi nas samych, jest rezultatem tego, że wsłuchujemy się w nasz wewnętrzny głos. Wówczas zaczynamy działać dlatego, że sami tego chcemy, nie dlatego, że musimy.

Jak motywować się do działania?

Jest kilka kroków, które warto podjąć, aby zmotywować się do działania, jeśli sami mamy z tym problemy. Oto one:

  • Wyznaczanie celu – cel ten powinien być dokładnie sprecyzowany, opisany, umieszczony w czasie, mierzalny, ale i realny do spełnienia.
  • Słuchanie wewnętrznego głosu – łatwiej nam motywować się, jeśli nasz wewnętrzny głos podpowiada nam, czego naprawdę chcemy. Jeśli natomiast ktoś wywiera na Ciebie presję i musisz coś zrobić, pomyśl wówczas o tym, jakie osiągniesz z tego korzyści.
  • Sprawdzanie, co jest dla mnie ważne – tutaj również warto wsłuchać się w siebie, poznać swoją hierarchię wartości oraz przekonania.
  • Ustalanie czasu – jeśli irytuje Cię praca nad czymś, umów się sam ze sobą, że będziesz to robić tylko przez 25 minut. Po tym czasie zrób sobie przerwę i wróć do zadania na kolejne 25 minut.
  • Mówienie innym – powiedz kilku osobom o tym, jaki cel chcesz osiągnąć. Wówczas szybciej zmotywujesz się do jego osiągnięcia, ponieważ będzie Ci wstyd przed innymi, jeśli się poddasz lub zechesz wycofać nie podejmując próby.

Zobacz też: http://lapetit.pl/jak-uwolnic-sie-od-uzaleznienia-od-social-mediow-i-przestac-marnowac-na-nie-czas/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here