Szczepienia przeciwko odrze, różyczce oraz śwince są obowiązkowe dla dzieci. Przez wiele lat aplikowano szczepionkę na każdą z tych chorób osobno. Oznaczało to, że dziecko musiało trzykrotnie przechodzić przez szczepienie. Od niedawna nie ma już takiej konieczności. Poprzez szczepienia MMR, szczepionka na trzy wspomniane choroby aplikowana jest jednocześnie.

Szczepionka MMR jeszcze szczepionką trójskładnikową. Zawiera w sobie szczepy wirusów różyczki, odry oraz świnki. Szczepionka ta jest obowiązkowa w Polsce dla dzieci w wieku 13-14 miesięcy oraz później w wieku 10 lat.

Wiele osób w kwestii szczepień obawia się skutków ubocznych. Trzeba powiedzieć, że w przypadku szczepionki MMR należą one do rzadkości, a jeśli już takie skutki uboczne wystąpią nie są one groźne. Przeważnie jest to krótkotrwała gorączka, wysypka lub złe samopoczucie. Takie objawy mogą się pojawić po ok. 10 dniach po zaaplikowaniu szczepionki. Skutki uboczne szczepienia widać jednak u ok. 10% zaszczepionych dzieci. Dla bezpieczeństwa w szczepionkach typu MMR nie stosuje się szczepu wirusa świnki Urabe. Zdarza się, że powoduje on aseptyczne zapalenie opon mózgowych. Jest to łagodna i przejściowa odmiana wirusowego zapalenia opon mózgowych. Dlatego szczep Urabe zastępowany jest szczepem Jeryl Lynn.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania MMR? Szczepionka ta na pewno nie powinna być aplikowana kobietom w ciąży. Jeśli natomiast kobieta planuje zajście w ciążę powinna się z tym wstrzymać przez okres trzech miesięcy od terminu zaaplikowania szczepionki. Oczywiście szczepienie jest zakazane także w przypadku kiedy jest się uczulonym, na któryś ze składników szczepionki. Generalnie szczepionka zawiera trzy rodzaje szczepów. Szczep Enders–Edmonston wirusa odry, wspomniany szczep Jeryl Lynn wirusa świnki oraz szczep Wistar RA 27/3 wirusa różyczki.

Szczepienia MMR są niezwykle ważne. Dlatego są obowiązkowe i nie należy ich unikać. Takie choroby jak odra, świnka i różyczka choć nie są niebezpieczne to są to choroby bardzo zakaźne. Łatwo jest nimi zarazić drugą osobę. Dlatego właśnie profilaktycznie powinno stosować się szczepienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here