Każdy z nas chciałby być w dobrej formie przez cały rok. Większość z nas jest jednak bardzo zapracowana, ma wiele obowiązków i nie ma czasu, ochoty ani siły, by poświęcić się regularnemu dbaniu o swą kondycję fizyczną.

Jeszcze wiosną i latem częściej korzystamy z różnych form aktywności fizycznej, zwłaszcza na świeżym powietrzu, chodzimy na spacery, jeździmy na rowerze, biegamy. Ale długie jesienne i zimowe wieczory zniechęcają nas do aktywności fizycznej. Zdecydowana większość z nas woli spędzać je w domu.  

Regularna aktywność fizyczna

Nie każdy potrafi zmotywować się do regularnych wyjść na siłownię, do klubu fitness. A systematyczna aktywność fizyczna to podstawa zachowania dobrej formy i dobrego samopoczucia. Nie musimy się zmuszać do morderczych treningów. Aktywność fizyczna powinna sprawiać nam przyjemność, nie powinna być przykrym obowiązkiem, w przeciwnym razie szybko możemy się do niej zniechęcić.

Dlatego wybierzmy wygodną i ulubioną formę ruchu. Osoby, które lubią biegać i wiosną oraz latem uprawiają ten rodzaj aktywności z pewnością polubią treningi na bieżni stacjonarnej. Jazdę na rowerze jesienią i zimą zastąpią treningi na rowerze stacjonarnym. Na takich urządzeniach możemy trenować bez względu na pogodę.

Do wyboru mamy też wiele innych różnorodnych sprzętów idealnych do treningów w domowym zaciszu. Sprzęt na siłownie we własnym domu z pewnością zmotywuje nas do regularnych ćwiczeń. Ćwiczyć możemy w dowolnej chwili o dowolnej porze dnia.

Warto też zmienić niektóre przyzwyczajenia. Jeżeli dojeżdżamy do pracy lub do szkoły komunikacją miejską, wysiądźmy jeden lub dwa przystanki wcześniej i przejdźmy ten kawałek pieszo. Spacerujmy z psem, zabierajmy na spacery dzieci. Zimą wybierzmy się na narty lub łyżwy. Zabierzmy dziecko na sanki lub ulepmy z nim bałwana. Zimowe śnieżne dni to świetna okazja do ruchu na świeżym powietrzu dla całej rodziny.

Odpowiednia dieta i sen

Ważna jest też prawidłowa dieta i odpowiednio długi sen. 8 godzin snu każdej doby zapewni nam dobre funkcjonowanie i lepsze samopoczucie w ciągu dnia. Przeanalizujmy również nasz sposób odżywania się. Posiłki starajmy się spożywać o stałych porach. Nie zapominajmy o śniadaniu. Dbajmy o to, by nasza dieta była urozmaicona, by zawierała niezbędne witaminy i minerały. Spożywajmy 5-6 porcji warzyw i owoców dziennie.

Zrezygnujmy lub chociaż ograniczmy spożywanie fast foodów i innych produktów zawierających dużo kalorii. Ograniczmy spożywanie używek i alkoholu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here