Zaczerwienione policzki pod wpływem stresu, nagłej zmiany temperatury czy pod wpływem spożycia alkoholu zwykle nie są traktowane jako defekt urodowy, o ile w krótkim czasie znikają. Jeśli jednak na twarzy pojawiły się charakterystyczne pajączki, świadczące o rozszerzonych naczynkach, wówczas należy o taką cerę troskliwie zadbać.
Kogo dotyczy cera naczynkowa
Z cerą naczynkową najczęściej borykają się kobiety, głównie po 30. roku życia. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi, głównie zmniejszonym wydzielaniem estrogenu, oraz mniejszą ilością kolagenu w skórze. Posiadaczki takiej cery powinny unikać gwałtownego ogrzania, np. przy wejściu do pomieszczenia po wielogodzinnym korzystaniu z aktywności na świeżym powietrzu przy niskich temperaturach.
Kremy do cery naczynkowej
Pielęgnację cery naczynkowej należy rozpocząć od umiejętnego oczyszczania, najlepiej delikatnymi mleczkami oraz bezalkoholowymi tonikami. Ważny jest również odpowiedni dobór kremów, które powinny odżywiać cerę, natłuszczać ją oraz chronić przed szkodliwym działaniem promieni UV. W składzie takiego kremu powinna się pojawić witamina C, która uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, w tym również delikatne naczynka na twarzy. Składnikiem często wykorzystywanym w kremach do cery naczynkowej jest wyciąg z kasztanowca, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Jednocześnie warto pamiętać, jakich składników nie powinny zawierać kremy i kosmetyki pielęgnacyjne do cery naczynkowej. W ich składzie nie może się pojawić alkohol, mięta pieprzowa, olejek mentolowy czy eukaliptusowy, bowiem te składniki mają działanie rozgrzewające, pobudzają krążenie krwi oraz rozszerzają naczynka.
Przy cerze naczynkowej należy także unikać kremów liftingujących oraz wszelkich peelingów ziarnistych. Do pielęgnacji można wykorzystać domowe toniki, zrobione na bazie naparów z ziela nagietka i kasztanowca. Dobre efekty daje również stosowanie kompresu z lnu. Przy kosmetykach do makijażu nie można zapominać o zielonym korektorze, który pomaga w zakrywaniu rozszerzonych naczynek.