www.prostata.info.pl

Gruczoł krokowy, nazywany najczęściej prostatą, to element budowy układu płciowego mężczyzny. Na co dzień odpowiada on za produkcję płynu będącego naturalnym środowiskiem plemników. Ale nie tylko na układ rozrodczy ma on wpływ. Gruczoł krokowy odgrywa też ważną rolę w funkcjonowaniu układu moczowego.
Gdzie możemy go znaleźć? Gruczoł ten zlokalizowany jest w miednicy mniejszej, a dokładniej mówiąc pod pęcherzem. Dzięki temu, że z drugiej strony przywiera on do ścianek odbytu, z łatwością można wykonać jego badanie ultrasonograficzne. A to jest kluczowe do oceny stanu gruczołu, a w tym jego wymiarów.
Jeśli chodzi o gruczoł krokowy wymiary u dorosłego mężczyzny kształtują się na poziomie 4x3x2,5 centymetra, co odpowiada jego wysokości, szerokości i długości. Oczywiście u każdego mężczyzny wymiary te mogą się nienaznaczenie wahać. Dlatego też najlepszym miernikiem wielkości gruczołu jest jego objętość, mierzona z trzech wymienionych wielkości. Jeżeli objętość ta nie przekracza 25 centymetrów sześciennych, wówczas możemy mieć pewność, że z prostatą wszystko jest w porządku.
A co mogą oznaczać rozmiary powiększone? Najczęściej kojarzymy je z rozrostem prostaty. W praktyce jednak nie zawsze są jej objawem. Warto bowiem wiedzieć, że istnieją pewne czynniki, które przejściowo powodują zwiększenie prostaty. Do tych najbardziej popularnych zaliczyć możemy zapalenie gruczołu, czy nadmierne spożycie alkoholu. Po powrocie organizmu do stanu naturalnego, także gruczoł powraca do swoich prawidłowych rozmiarów.
Mówiąc o tym, jakie rozmiary powinien mieć gruczoł krokowy, należy powiedzieć także o tym, jak ważne są one w doborze metody leczenia. Bo nawet, gdy duży przerost nie powoduje silnych bóli, czy problemów z oddawaniem moczu, jest wskazaniem do przeprowadzenia operacji. Niezahamowany rozrost może stać się bowiem przyczyną wielu chorób układu moczowego, w tym także chorób nerek, które potrafią zagrozić życiu.
Ze względu na rolę, jaką prostata odgrywa i problemy, gdy choruje, warto systematycznie badać jej wymiary.

www.prostata.info.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChoroba RZS
Następny artykułCzystek z Turcji czy Albanii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here