Grzyby to organizmy, które potrafią bardzo skutecznie zaatakować nasz organizm. I dotyczy to nie tylko infekcji wewnętrznych, ale również zewnętrznych. A jedną z najczęściej występujących jest grzybica paznokci stóp.

Grzyby na ławie oskarżonych

Grzyby to patogeny, które od wieków rozprzestrzeniają się w naszym naturalnym środowisku. Ich całkowita eliminacja wydaje się niemożliwa. Istnieją jednak sposoby, aby się przed nimi chronić. Aby bowiem grzyb mógł się zagnieździć i rozwijać potrzebuje odpowiednich warunków. Musi być przede wszystkim wilgotno oraz ciepło. Dlatego też miejscami, gdzie można się nimi zarazić są różnego rodzaju baseny, łaźnie, czy sauny. Poza tym czynnikami sprzyjającymi rozwojowi grzybicy są również: otyłość, cukrzyca, upośledzona praca hormonalna, czy obniżona odporność.

Grzybica paznokci u nóg – przyczyny i metody leczenia

Ponieważ główną przyczyną grzybicy są właśnie grzyby, leczenie tej choroby należy zacząć od precyzyjnego uderzenia w samo źródło. Dobór środków zależy natomiast od stadium choroby. W jej pierwszej fazie najczęściej wystarcza zastosowanie specjalnego lakieru lub plastra przeciwgrzybiczego. Substancja nakładana bezpośrednio na paznokieć działa dokładnie w miejscu zmienionym chorobowo.
Jeśli jednak grzybica się rozwinęła, paznokieć kruszy się, jest żółty, a nawet brązowy, wówczas konieczne staje się zastosowanie doustnych leków przeciwgrzybiczych. Antygrzybiczne substancje zawarte w lekach docierają do płytki, gdzie hamują ich namnażanie.
Poza lekami w leczeniu grzybicy ważna jest także odpowiednia pielęgnacja stóp. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj regularne szlifowanie chorego paznokcia, po którym na odsłoniętą warstwę nakłada się specjalną masę chroniącą unerwioną skórę.

Grzybica paznokci to przede wszystkim problem natury estetycznej. A ponieważ jego usunięcie trwa minimum kilka tygodni, nie warto nigdy czekać na rozwój choroby, ale reagować natychmiast, gdy tylko pojawiają się pierwsze objawy. No i ważna jest też profilaktyka.

www.ufendi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here