Częsta dolegliwość, która spotyka kobiety to ból w dole brzucha. Nie należy bagatelizować żadnych niepokojących symptomów. Nawet jeśli regularnie raz w roku jesteśmy na wizycie kontrolnej u lekarza ginekologa. Jeśli coś nas zaniepokoi, to lepiej dmuchać na zimne i umówić się na wizytę ze specjalistą.

Co może oznaczać ból podbrzusza?
U kobiety w okolicach podbrzusza znajduje się pęcherz, macica, jajniki i jelita. Jeśli pojawia się ból, może on być związany z układem moczowym, układem rozrodczym lub pokarmowym.
Ból podbrzusza i częste oddawanie moczu, któremu towarzyszy pieczenie, może być oznaką infekcji pęcherza.
Jeśli mamy obolały cały dół brzucha, dodatkowo jest uczucie przepełnienia w brzuchu oraz nadmierne gazy, problem zapewne tkwi w jelitach.
Gdy pojawia się kłujący ból z prawej lub lewej strony na dole brzucha, najprawdopodobniej „odzywają” się nasze jajniki.

Ból jajników – jakie są możliwe przyczyny?
Najczęstszą przyczyną bólu jajników jest owulacja, która pojawia się w połowie cyklu każdej kobiety. Owulacja czyli jajeczkowanie, jest procesem fizjologicznie naturalnym i ból jej towarzyszący też nie jest objawem patologicznym. Powstawanie jajeczek i związany z tym dyskomfort może trwać 1-2 dni.
Jeżeli ból pojawił się i i trwa bez przerwy przez kilka dni, może to świadczyć o zapaleniu przydatków. Jest to bardzo niekomfortowa przypadłość, której może towarzyszyć gorączka. Niezwłocznie należy udać się do lekarza ginekologa, aby stan zapalny nie był przyczyną niebezpiecznych powikłań.
Bardzo mocny ból, którego nie są w stanie uśmierzyć środki przeciwbólowe zakupione bez recepty, może świadczyć o torbielach lub mięśniakach. Wtedy bezwzględnie chowamy nerwy do kieszeni u umawiamy się na wizytę u specjalisty.
Oczywiście jest jeszcze wiele innych chorób ginekologicznych objawiających się bólem jajników: zespół jajników policystycznych, endometrioza, choroby nowotworowe i inne. Wszystkie jednostki chorobowe mają wspólny mianownik, im szybciej wykryte tym leczenie jest skuteczniejsze.

www.lafoto.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here