Guzki krwawnicze odbytu nazywane są hemoroidami. Guzki krwawnicze ma każdy z nas i nie jest to przyczyna do zmartwień. Są to naczynia, naturalnie występujące w ciele człowieka, pełniące ważną rolę w układzie wydalniczym. Przypominają poduszeczki wypełnione krwią, a ich zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytniczego. Gdy pojawia się parcie, guzki mają za zadanie opróżnić się z krwi i umożliwić wypróżnienie. Są więc normalnie działającym elementem naszego ciała. Problem zaczyna się wtedy, gdy ich funkcjonowanie zostaje upośledzone wskutek różnych czynników, ulegają rozciągnięciu, oraz wypełnieniu krwią w sposób nadmierny. Może się zdarzyć, że nie opróżniają się z krwi całkowicie. Zalegająca krew powoduje stan zapalny, który obejmuje guzki krwawnicze i tkanki zlokalizowane w pobliżu. W ten sposób powstają żylaki odbytu, które są dość ciężkim schorzeniem, utrudniającym pacjentom normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Występowaniu choroby hemoroidalnej zazwyczaj towarzyszą nieprzyjemne objawy, takie jak ból i pieczenie w okolicach odbytu, dość silne swędzenie, a nawet krwawienie. Żylaki odbytu mogą występować zarówno wewnątrz, jak i poza jamą ciała. Mogą więc skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, zwłaszcza jeśli pacjent ma siedzącą pracę, lub musi pracować z ludźmi. Ta choroba może zabrać pewność siebie i przyczynić się do depresji. Ból i swędzenie to nie jedyne objawy które musi znosić pacjent. Chorobie zazwyczaj towarzyszy niepokój, niepewność, zły stan psychiczny.
Żylaki odbytu można leczyć. Jeśli leczenie zostanie rozpoczęte w początkowej fazie choroby, jest szansa że obejdzie się bez interwencji chirurga. Ważna jest również profilaktyka, która pozwoli zapobiec nawracaniu choroby. Niestety, żylaki odbytu mogą powracać, jeśli ograniczymy się wyłącznie do leczenia farmakologicznego. Jeżeli pacjent nie zmieni trybu życia, to jest duża szansa, że zaleczone hemoroidy dadzą o sobie znać w przyszłości. Prawidłowa dieta i duża ilość ruchu to sekret ochrony nie tylko przed hemoroidami, ale i wieloma innymi przypadłościami.

www.hemoroidy24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here