Skóra wrażliwa wymaga specjalnej troski. O ile dawniej, pojęcie nadwrażliwości cery było uważane za swoistą fanaberię, dziś większość kobiet boryka się z problemami jakie związane są ze skórą skłonną do podrażnień. Pod wpływem oddziaływania różnych, niekorzystnych bodźców może dojść do zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, co oprócz fizycznego dyskomfortu sprawia, że czujemy się nieatrakcyjnie. Zachowując kanony pielęgnacji dostosowane do potrzeb skóry wrażliwej odzyskamy jej piękno i świeżość.

Czy wrażliwa skóra dotyczy tylko cery suchej?

Faktycznie, sucha skóra, która charakteryzuje się niedostatecznym nawilżeniem jest dużo bardziej narażona na mikrouszkodzenia ochronnej warstwy zbudowanej z hydrolipidów. Warstwa ta ma za zadanie zabezpieczać delikatną skórę twarzy przed zanieczyszczeniami, bakteriami, promieniowaniem UV oraz działaniem czynników atmosferycznych, takich jak wiatr, śnieg czy mróz. Dodatkowo bariera hydropipidowa wspomaga utrzymanie wilgotności i elastyczności skóry, co ma bezpośredni wpływ na utrzymanie jędrności i młodego wyglądu. W związku z tym, reakcja na niekorzystne oddziaływanie niepożądanych czynników w przypadku skóry suchej jest niemalże natychmiastowa. Jednak nadwrażliwość może dotyczyć także skóry mieszanej lub tłustej. Może ona także reagować pieczeniem, łuszczeniem się bądź zaczerwienieniem.

Trzeba też umieć umiejętnie odróżnić reakcję skóry wrażliwej, od uczulenia spowodowanego alergią. Alergia bądź nietolerancja to problem ogólnoustrojowy, który często uwidacznia się poprzez skórę i ma niewiele wspólnego z kosmetologicznym pojęciem cery wrażliwej.

Podstawy pielęgnacji skóry wrażliwej

W trosce o kondycję skóry wrażliwej zaleca się przede wszystkim unikanie wszelkich czynników mogących powodować podrażnienia. Niekorzystne działanie mają duże różnice temperatur, przebywanie w przegrzanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach oraz nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV pochodzące ze słońca bądź solarium.

Jak dbać o skórę wrażliwą?

  1. Odpowiednie nawilżanie. Podstawa pielęgnacji to dobry krem nawilżający dostosowany do typu cery wrażliwej. Istotna jest zawartość substancji wzmacniających naskórek i łagodzących podrażnienia.
  1. Właściwe oczyszczanie. Skóra wrażliwa, przez to że jej warstwa hydrolipidowa nie tworzy wystarczającej bariery jest dużo bardziej narażona na uszkodzenia poprzez kontakt z twardą, chlorowaną wodą z kranu, która dodatkowo wysusza naskórek. Warto w tym przypadku zastosować wodę termalną lub przynajmniej zwykłą wodę przegotowaną, a do mycia używać bardzo delikatnych środków myjących.   
  1. Demakijaż skóry wrażliwej powinien być wykonywany przy użyciu preparatów przeznaczonych do tego typu skóry. Doskonale sprawdzi się płyn micelarny 3w1 do cery wrażliwej od Garniera, który w delikatny sposób usunie makijaż z oczu, twarzy i ust.
  1. Nawadnianie organizmu. Odwodniona skóra ma tendencje do przesuszania się co wzmaga jej wrażliwość, dlatego warto zadbać o optymalną ilość spożywanych płynów – najlepiej czystej wody mineralnej. Przy tej okazji trzeba podkreślić, iż wypijanie nadmiernej ilości kawy, mocnej czarnej herbaty i alkoholu ma działanie diuretyczne, a co za tym idzie mocno odwadniające. Każda wypita filiżanka kawy powinna być zbilansowana podwójną ilością wody.

Jakie kosmetyki dla skóry wrażliwej?

        Przed dokonaniem zakupu produktów do makijażu, warto przeprowadzić próbę uczuleniową, która da odpowiedź, czy dany kosmetyk jest dla nas odpowiedni. Skóra wrażliwa może wchodzić w reakcję z zawartymi w kolorowych kosmetykach substancjami chemicznymi. Warto, wobec tego sięgać po produkty przeznaczone do wrażliwej skóry.

Jeżeli chodzi o podkład to idealnym rozwiązaniem będzie krem BB dla skóry wrażliwej od Garniera, który jednocześnie wyrównuje koloryt, redukuje zaczerwienienia, a przy tym łagodzi skłonną do podrażnień cerę. Dodatkowo zawiera filtr SPF, który chroni skórę twarzy przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych.

Właścicielki skóry wrażliwej powinny z dużą ostrożnością wybierać szminki, kolorowe kredki, róże i cienie ze względu na bardzo często występujące w tych produktach nikiel i chrom, mogą niekorzystnie wpływać na skórę.

Skóra wrażliwa nie lubi eksperymentów i częstych zmian kosmetyków. Zaleca się sięgać po sprawdzone, przetestowane produkty. W przypadku wystąpienia nadwrażliwości na nowo zastosowany produkt, należy niezwłocznie usunąć preparat i dokładnie umyć twarz przegotowaną wodą z niewielką ilością delikatnego środka myjącego.  Odpowiednia, codzienna pielęgnacja, stosowanie kremu nawilżającego do cery wrażliwej, a także troska o szeroko pojętą higienę życia zapewni delikatnej skórze twarzy zdrowy wygląd i blask.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here