gaśnica
fot. pexels.com

Poznaj najpopularniejsze rodzaje gaśnic i ich przeznaczenie. Dowiedz się również, jak należy prawidłowo dbać o gaśnice, aby były zawsze gotowe do użycia. W artykule omawiamy również pokrótce temat legalizacji gaśnic. Koniecznie przeczytaj, jeśli temat gaśnic jest ci bliski i chcesz dowiedzieć się ciekawych informacji, które na pewno przydadzą ci się w życiu codzienny!

Zobacz też: http://www.psfs.pl/legalizacja-gasnic-zadbaj-o-dobry-stan-sprzetu-przeciwpozarowego/

Typy gaśnic w Polsce

Polskie prawo wyraźnie określa typ gaśnicy, jaka powinna znaleźć się w budynku, względem tego, jakie przeznaczenie ma dany budynek. Otóż inne gaśnice mogą być zalecane do budynków z produkcją, a inne do klasycznych biur. To ze względu na to, że mimo iż każda gaśnica ma takie samo przeznaczenie, to w zależności od jej rodzaju działa ona zupełnie inaczej. Warto też tutaj zaznaczyć, że w polskim prawie mamy wyróżnionych aż pięć podstawowych grup pożarów, a do nich są dedykowane inne działania i sprzęt, a w tym właśnie gaśnice.

Jedną z norm, która dotyczy klasycznych budynków, jest ta, która mówi, iż powinny w nich być gaśnice o masie czynnika roboczego, który wynosi minimum 2 kg. Z kolei odnośnie pojazdów osobowych jest to minimum 1 kg. W zależności od rodzaju gaśnicy, waga tego czynnika roboczego jest inna. Gaśnic można wyróżnić 41 rodzajów, a te najpopularniejsze i najbardziej znane nam wszystkim to gaśnice pianowe, śniegowe i proszkowe.

Legalizacja gaśnic i dbanie o nie

Każda gaśnica, która znajduje się w budynku czy pomieszczeniu i jest dedykowana do użytku musi zostać potwierdzona certyfikatem, który jest wydawany przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy im. Józefa Tuliszkowskiego (CNBOP). Tutaj odnieść można się również do kwestii legalizacji gaśnic. Ten certyfikat jest takim potwierdzeniem tej legalności. Jeśli natomiast chodzi o dbanie o gaśnice, powinny zająć się tym specjalne służby, które w regularnych odstępach czasu będą sprawdzać stan techniczny gaśnic i ich zdolność do działania. Takie regularny przegląd jest obowiązkowy i nie można go zaniedbać.

Przeczytaj też: http://lapetit.pl/zastosowanie-konopi-siewnych/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here