Jaki materiał pościeli na zimę?

0
1504

Dobrym wyborem na każdą porę roku są materiały naturalne. Jeśli włókna sztuczne, to w niewielkiej ilości, bo ważna jest dobra wentylacja pościeli. Bawełniana to najpopularniejsza pościel z włókien naturalnych. Jest ona doskonała na zimę. Nie dotyczy to jednak każdego jej rodzaju.

Delikatna i połyskliwa satyna nie będzie dobrym wyborem. Na zimę najlepsze są te pościele, które dobrze izolują ciepło. Takim materiałem jest flanela. To tkanina pokryta niewielkim, charakterystycznym meszkiem. Pod kołdrą obleczoną w poszwę z takiego materiału będzie ciepło. To polecana pościel na zimę także dlatego, że jest ciepła i przyjemna w dotyku. Obleczone nią kołdra i poduszka zapewnią miłe warunki do zasypiania. Innym gwarantującym ciepło wyborem jest adamaszek. To gruba tkanina i doskonale izoluje przed chłodem. Doskonała jest także bawełna egipska. Tak lubiana bawełniana pościel z kory nie musi być złym wyborem na zimę. Jeśli w sypialni jest nocą ciepło, można ją wybrać. Nie wymaga prasowania, a to duża zaleta. Nie jest jednak tak przyjemna w dotyku, jak pościele flanelowe czy adamaszkowe. Jesienią i zimą ma to większe znaczenie niż wiosną i latem.

Tkaniny bawełniane pościeli to duży wybór kolorów i wzorów. Wybierając pościel na zimę, można zadbać o ocieplenie aranżacji wnętrza. Trzeba tylko wybrać wielobarwną, na której są też motywy w ciepłych kolorach. Wybierając flanelę we wzory brązowe, czerwone czy pomarańczowe, zyska się podwójnie. Raz, że jest to pościel, która zadba o ciepło śpiącej osoby, bo takie właściwości ma flanela. Drugi zysk to cieplejszy klimat wnętrza.

Spośród innych tkanin naturalnych doskonałym wyborem na zimę jest wełna. Dobrze grzeje i jest ciepła w dotyku, jest też jednak droga. Dobrze izolują od chłodu także pościele lniane. Nie będą tak przyjemne w dotyku, jak wełna czy flanela, ale zapewnią ciepło śpiącej osobie. Spośród sztucznych materiałów jedynym dobrym wyborem jest mikrofibra. Charakteryzuje się ona dobrą wentylacją. Czy jednak jest to odpowiednia pościel na zimę, to zależy od tego, jak mocno sypialnia jest ogrzewana. Jeśli utrzymuje się w niej nocą wysoką temperaturę, to można i na taką się zdecydować. Do chłodnej sypialni lepiej wybrać coś cieplejszego.

Nieodpowiednim wyborem na zimę są tkaniny chłodne w dotyku, jak atłas czy satyna. Na zimę i na inne pory roku niedobra jest też pościel, w której nie ma włókien naturalnych. Wyjątek to mikrofibra, która choć sztuczna, to dobrze wentyluje. Można ją wybrać na zimę do dobrze ogrzanego wnętrza. Inne odpowiednie wtedy pościele to bawełniana kora oraz len. Sypialni nie powinno się przegrzewać. Najzdrowszy sen jest wtedy, kiedy jest w niej chłodno. Jednak nie każdy materiał poszwy na kołdrę i poszewek na poduszki będzie wtedy dobry. Potrzebna jest wtedy pościel na zimę, która zapewni ciepło. Powinna być wykonana z flaneli, bawełny egipskiej, adamaszku albo z wełny. Jeśli jest to ważne, można zadbać o cieplejszą atmosferę wnętrza. Wystarczy, że wybierze się pościel bawełnianą w ciepłych kolorach.

Artykuł powstał przy uprzejmości sklepu https://i-posciel.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here