Wymieniając waluty liczymy na otrzymanie równowartości jednej waluty w innej. Jednak kursy walut bywają zmienne, przez co nie każdy moment jest odpowiedni na przeprowadzenie takie operacji.

Najważniejszy jest kurs

Najważniejszy przy wymianie walut jest możliwie wysoki kurs. Jeśli na przykład interesuje nas wymiana euro na złotówki, musimy zwracać uwagę na wysoki kurs euro, by za tą samą kwotę w euro dostać więcej w złotówkach. Jeśli interesuje nas na przykład wymiana franków na euro, wtedy musimy czekać na wysoki kurs franka w stosunku do euro, bo tylko w takim wypadku wymiana walut będzie dla nas korzystna. W związku z tym, chcąc wymienić walutę musimy ze szczególną starannością obserwować zmiany w kursach walut. Jeśli waluta, którą chcemy wymienić ma bardzo niski kurs, w miarę możliwości warto wstrzymać się z wymiana tak długo jak to możliwe, dopóki kurs nie wzrośnie. Analogicznie, nie warto wymieniać walut obcych w momencie, kiedy złotówka się wzmacnia. Dzięki takiemu rozważnemu postępowaniu nie tylko nie stracimy podczas transakcji, ale także możemy zyskać.

Wybierz odpowiedni moment

Światowe rynki finansowe są ze sobą połączone. Na kursy walut wpływa nie tylko sytuacja polityczna i gospodarcza w danym kraju, ale także w innych krajach. W związku z tym, jeśli nie jesteśmy brokerami i nie operujemy dużymi kwotami, nie warto wymieniać waluty w okresie dużej destabilizacji rynków walutowych – na przykład podczas wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych lub innych ważnych wydarzeń na arenie międzynarodowej. Podczas takich wydarzeń wymiana między obcymi walutami jak na przykład wymiana EUR na CHF może być bardzo niekorzystna ze względu na duże wahania kursów i duży spread. Jeśli nie mamy rozeznania w sytuacji na światowych rynkach walutowych, przed dokonaniem transakcji po prostu poczytajmy aktualne opinie ekspertów w Internecie.

Gdzie nie warto wymieniać

Mimo dużego bezpieczeństwa takich transakcji, walut nie warto wymieniać w bankach. Banki nakładają na transakcje wymiany duże marże, przez co wymiana niemal zawsze będzie dla nas niekorzystna. Nawet jeśli dokonujemy regularnych transakcji, takich jak wymiana euro na franki szwajcarskie na potrzeby kredytu lub po prostu wymiana euro zarobionych za granicą, warto poświęcić chwilę i przemyśleć starannie miejsce wymiany. Transakcje bankowe lub przelewy z przewalutowaniem są proste i szybkie, jednakże korzystając z nim możemy stracić spore kwoty. Niekorzystne ceny wymiany są także w kantorach zlokalizowanych na przejściach granicznych, lotniskach i dworcach, czyli wszędzie tam, gdzie dokonuje się wymiany na ostatnią chwilę. Nie wymieniajmy waluty na ostatnią chwile, tuż przed wyjazdem za granicę lub tuz przed terminem spłaty kredytu. Znając wcześniej daty takich wydarzeń, obserwujmy kursy walut i wybierzmy najbardziej korzystny dla nas moment, żeby wymiana była możliwie najbardziej korzystna. Planując wakacje, warto wymieniać pieniądze partiami, wtedy zminimalizujemy ryzyko wymiany całej kwoty po niekorzystnym kursie.

http://bazanet.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here