wrzody

Choroba wrzodowa jest jedną z najczęstszych występujących schorzeń układu pokarmowego. Występujące w jej przebiegu wrzody mogą być zlokalizowane w przełyku, w żołądku lub na dwunastnicy. Ich najczęstszą przyczyną jest infekcja bakteryjna która spowodowana jest bakterią Helicobacter pylori. Choroba wrzodowa najczęściej kojarzona jest z silnymi bólami brzucha w, które występują w nocy lub na czczo. Dużo osób kojarzy ją również z wymiotami. Czym dokładnie jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy? Jakie są jej przyczyny i objawy? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/wrzody-zoladka-i-dwunastnicy-komu-najczesciej-zagrazaja/ 

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – czym dokładnie jest? 

Jest to schorzenie, przez które dochodzi do rozwoju wrzodów. Wrzody to nic innego jak ubytki w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy, którym towarzyszy stan zapalny. Błona śluzowa żołądka składa się z komórek okładzinowych, które zawierają kwas solny. Konieczne jest więc występowanie mechanizmów chroniących przed szkodliwym działaniem takiego kwasu. Taką rolę ochronną odgrywa integralna budowa błony śluzowej, a także wydzielany miejscowo substancje. Kiedy dochodzi do rozwoju stanu zapalnego czy uszkodzenia błony śluzowej, wówczas dochodzi do zaburzenia równowagi między czynnikami drażniącymi błonę śluzową, a czynnikami, które ją chronią. 

Choroba wrzodowa – jakie są jej przyczyny? 

Choroba ta najczęściej rozwija się poprzez infekcję bakterię Helicobacter pylori. Bakteria ta produkuje toksyczne substancje, które uszkadzają w błonę śluzową żołądka. Efektem tego jest zwiększona produkcja kwasu solnego w żołądku oraz powstawanie owrzodzeń. Do choroby wrzodowej przyczyniają się też inne czynniki, taki jak: 

  • nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, 
  • palenie papierosów, 
  • predyspozycje genetyczne, 
  • grupa krwi 0, 
  • przewlekły stres. 

Jakie są objawy choroby wrzodowej? 

Choroba wrzodowa, tak jak wiele innych osób na początku może przebiegać z objawowo. Jednak z postępem choroby dochodzi do pojawienia się różnych dolegliwości bólowych. Pojawia się piekący ból, który zlokalizowany jest w śródbrzuszu. Ból choroby wrzodowej żołądka nasila się po jedzeniu, a około 30 – 60 minut po spożyciu posiłku pojawiają się nudności oraz odbijanie. Wrzody dwunastnicy charakteryzują się występowaniem bólu zaraz po przebudzeniu oraz bólu, który ustępuje po przyjęciu posiłku. 

Jak leczyć chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy? 

Leczenie choroby wrzodowej żołądka wymaga głównie wyleczenia infekcji bakterii Helicobacter pylori. W takim celu stosowane są antybiotyki oraz inhibitory pompy protonowej. W przypadku wystąpienia powikłań wrzodów żołądka oraz dwunastnicy konieczne może być udanie się do lekarza, a w dalszym przebiegu leczenie chirurgiczne. 

Zobacz też: http://lapetit.pl/jak-rozpoznac-i-jak-leczyc-zespol-jelita-drazliwego/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here