Okulary z polaryzacją

Latem okulary przeciwsłoneczne zakłada prawie każdy z nas. Ciężko bez nich wytrzymać w ostrym, rażącym świetle słonecznym. Nie każde okulary będą jednak bezpieczne dla oczu w równym stopniu. Nieodpowiednie okulary, które nie dają ochrony przed promieniowaniem UV, mogą nawet zaszkodzić twoim oczom bardziej niż gdybyś wcale nie zakładał okularów przeciwsłonecznych! Dlaczego? Wyjaśniamy, co daje nam polaryzacja w okularach.

Polaryzacja w okularach – co to jest?

Polaryzacja to w skrócie filtr polaryzacyjny, który w trakcie procesu produkcyjnego zostaje naniesiony na szkła okularów przeciwsłonecznych. Zmniejsza odblaski światła i zwiększa kontrast obrazu oglądanego przez okulary, lepiej oddaje kolory, dzięki czemu poprawia komfort widzenia. Przede wszystkim jednak redukuje rozproszone światło, które jest czynnikiem najbardziej szkodliwym dla oczu.

Szkodliwość promieni UV dla oczu

Silne promieniowanie UV może niestety przyczyniać się do rozwoju chorób oczu. Zagrożenie to istnieje przez cały rok, nie tylko latem podczas upałów, jak myśli większość osób, ale także w słoneczne dni zimą. Rogówka oka pochłania sporo promieni UVB, natomiast soczewka oka – promieniowania UVA. To właśnie podczas pochłaniania światła wzrasta ryzyko uszkodzenia tkanek. Dlatego mrużymy oczy w słońcu lub zaczynają nam one łzawić – to odruchy obronne narządu wzroku przed szkodliwym promieniowaniem. Osoby o jasnej karnacji, które mają jasną tęczówkę oka, są narażone bardziej niż osoby z ciemniejszą karnacją i brązowymi oczami.

Dlaczego okulary bez polaryzacji mogą szkodzić twoim oczom?

Zwykłe ciemne okulary co prawda przynoszą chwilową ulgę, bo dzięki nim nie musimy mrużyć oczu. Mało kto jednak wie, że źrenice zaczynają się wtedy mocniej rozszerzać – to odruch naturalny, oko reaguje tak na przyciemnione szkła. Podczas gdy ty spędzasz czas na plaży, do twoich oczu dociera zdecydowanie większa ilość promieniowania niż gdybyś wcale nie zakładał okularów. Promieniowanie może wywołać choroby takie jak skrzydlik, tłuszczyk czy posłoneczne uszkodzenie plamki żółtej, zwiększa także ryzyko zaćmy, a nawet nowotworów spojówki i rogówki!

Okulary przeciwsłoneczne – polaryzacja dla kierowców

Okulary, których szkła posiadają polaryzację, są też dobrym wyborem dla osób kierujących pojazdami. Filtr polaryzacyjny eliminuje bowiem odblaski i odbicia, co zapewnia lepsze widzenie na drodze. Różnica jest kolosalna zwłaszcza w przypadku jazdy pod słońce.

Wiedząc o możliwych zagrożeniach i korzyściach, które daje polaryzacja, będziesz już wiedzieć, czy wybrać okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją czy bez. Zawsze szukaj okularów, które posiadają certyfikat poświadczający zgodność z europejskimi standardami bezpieczeństwa (oznaczenie CE).

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here