W wielu chorobach kluczowym czynnikiem na jakie zwracają na samym początku lekarze jest puls, a ściślej ciśnienie tętnicze. Badanie takie często bagatelizowane wiele nam powie o stanie naszego zdrowia, ewentualnych powikłaniach ale również o naszym samopoczuciu czy formie fizycznej w jakiej aktualnie się znajdujemy.

Zanim jednak przejdziemy dalej warto zwrócić uwagę na bardzo ważne pytanie: Prawidłowy puls – jakie powinno być tętno? Odpowiedź nie jest taka prosta jak się jednak wydaje, gdyż uzależniona jest od wieku w jakim znajduje się pacjent. I tak dla dorosłych jest to około 70 uderzeń serca na minutę, zaś u dzieci normą będzie 100 uderzeń.

Czemu jednak jest to takie ważne? Ano dlatego, że bardzo dużo schorzeń da nam znać właśnie poprzez tętno, że powinniśmy się zaniepokoić naszym stanem. Oczywiście schorzenia wysypkowe u dzieci, czy łuszczyca nie będą się manifestowały przez tętno, ale już problemy z kończynami i ruchem jak najbardziej.

Ciekawym problemem, związanym z ciśnieniem tętniczym są skurcze i coś co często mylnie mianem skurczy nazywamy. Przejdźmy więc do zagadnienia: chromanie przestankowe i skurcze – czym się różnią? W dużym skrócie chromanie przystankowe powstają przy wysiłku i szybko ustępują. Co istotne – to właśnie one wskazują na problemy z krążeniem. Nieco inaczej jest w przypadku skurczy, które najczęściej nie oznaczają problemów chorobowych i tętniczych. Warto jednak w przypadku powracających skurczy zrobić badanie magnezu, gdyż to ten niedobór w organizmie może właśnie powodować skurcz.

malemen.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here