Przebarwienia na nogach

Przebarwienia posłoneczne dotykają wiele osób – przebarwienia, które tworzą się na nogach, dotyczą głównie kobiet – i to one są, na nie narażone. Spowodowane zazwyczaj są nadmierną ekspozycją na słońce oraz brakiem ochrony przeciwsłonecznej. Na tego rodzaju przebarwienia narażone są kobiety, które w okresie letnim odsłaniają oraz eksponują nogi, narażając je tym samym na nadmierne opalanie.

Przebarwienia mogą tworzyć się na skutek braku ochrony przeciwsłonecznej lub ekspozycji nóg na słońce, bezpośrednio po zabiegu depilacji, kiedy skóra jest podrażniona i wrażliwa. Problemem też bywają wrastające włoski po depilacji prowadzące do stanu zapalnego mieszków włosowych – wystawione na promienie słoneczne tworzą na nogach nieestetyczne przebarwienia w postaci plam i plamek, przebarwienia mogą występować pojedynczo lub w grupie.

Stany zapalne, uszkodzenia skóry, rany, otarcia oraz ugryzienia owadów mogą prowadzić w kontakcie ze słońcem do powstawania przebarwień i plam na nogach. Kobiety, u których występują podrażnienia po depilacji mechanicznej, a które w kontakcie z promieniami słonecznymi prowadzą do powstawania przebarwień na nogach powinny zastąpić depilację mechaniczną na depilację chemiczną w postaci kremu lub pianki do depilacji – taka forma depilacji jest znacznie łagodniejsza dla skóry oraz rzadko wywołuje podrażnienia.

Przebarwienia możemy próbować usunąć w domu lub gabinecie kosmetycznym. Usuwając, przebarwienia w domu lub gabinecie powinniśmy, pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej i stosowaniu wysokich filtrów. Kremy z filtrem będą zapobiegać powstawaniu nowych przebarwień oraz będą chroniły naszą skórę podczas przeprowadzania zabiegów w gabinecie kosmetycznym lub kuracji przeprowadzanej w domu – skóra podczas kuracji będzie bardzo wrażliwa i bardziej podatna na powstawanie nowych przebarwień oraz utrwalanie zmian już istniejących.

Domowe sposoby na usunięcie lub zmniejszenie istniejących przebarwień

• Kremy i preparaty wybielające – kremy dostępne są bez recepty, możemy też udać się do lekarza dermatologa, który przepisze nam mocniej działający preparat dostępny na receptę.

• Złuszczanie skóry – złuszczanie skóry za pomocą peelingów, kremy peelingujące mogą być gotowe (na sklepowych półkach dostępne są peelingi dedykowane do różnego rodzaju skóry) lub przygotowane przez nas w domu z produktów znajdujących się w naszych kuchni – np. peeling na bazie kawy lub soli.

• Maseczki i okłady – maseczki rozjaśniające, gotowe preparaty dostępne na sklepowych półkach, lub robione w domu np. maseczka z miąższu z cytryny połączona z jogurtem, lub maślanką – na przebarwienia rozjaśniającą wpływają też okłady z rumianku lub aloesu, który posiada właściwości regenerujące, można stosować też sok z cytryny w postaci toniku, pamiętając o omijaniu wrażliwych okolic oczu i brwi – cytryna ma właściwości wybielające.

Domowymi sposobami możemy rozjaśnić drobne i płytkie przebarwienia. Na bardziej rozległe i głębiej umiejscowione z pomocą mogą nam przyjść zabiegi dostępne w salonach i gabinetach kosmetycznych – specjalista kosmetolog po przeprowadzeniu z nami wywiadu i ocenie stanu naszej skóry dobierze nam odpowiednią metodę usuwania przebarwień. Przebarwienia u kobiet w ciąży usuwa się dopiero po połogu.

Metody i zabiegi usuwania przebarwień dostępne w gabinetach kosmetycznych

• Mikrodermabrazja – zabieg polegający na mechanicznym złuszczaniu naskórka, polecany przy płytkich i średnio umiejscowionych przebarwieniach.

• Laser – metoda polegająca na naświetlaniu skóry laserem – metoda jest bezpieczna i skuteczna, światło lasera działa tylko na zmiany pigmentacyjne, które są uszkadzane przez laser i po upływie ok. trzech tygodni wydalane z organizmu – liczba naświetlań uzależniona jest od rodzaju przebarwień.

Usuwanie przebarwień jest procesem żmudnym i długotrwałym, na rozjaśnienie plam potrzeba czasu i serii zabiegów w gabinecie kosmetycznym lub długiego i systematycznego stosowania maści i kremów – efekty zależne są od głębokości i rozległości zmian. Przeprowadzając, kurację należy, pamiętać o bezwzględnym stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej z wysokim faktorem (SPF 30–50). Przebarwienia mają tendencję do nawracania, dlatego osoba, u której wystąpiły, zmiany pigmentacyjne będzie, już na nie narażona zawsze. Stosując ochronę przeciwsłoneczną i unikając, słońca chronimy, naszą skórę przed powstawaniem przebarwień oraz zapobiegamy przedwczesnemu starzeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here