Śruby - konwersja norm ISO/DIN/PN

Kiedy tak naprawdę przydaje się tabela konwersji norm ISO/DIN/PN? Jak wygląda zrealizowanie tego procesu? Czy ta czynność jest łatwa czy może wprost przeciwnie? Co oznaczają wszystkie wyżej wymienione skróty? Dzisiejszy artykuł jest bez wątpienia przeznaczony dla osób, które pracują w tej branży. Codziennie kupujecie i sprzedajecie śruby? A może po prostu chcecie poszerzyć wiedzę na ten temat? W obu tych przypadkach nie stracicie swojego wolnego czasu, jeśli zdecydujecie się na poniższą lekturę.

Co warto wiedzieć o podstawowych normach?

Rozpocznijmy od norm, które są najbardziej znane na całym świecie. Odpowiada za nim Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Normy ISO są stosowane w 162 krajach. Oczywiście, także na terenie Polski. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna powstała w 1947 roku na terenie Londynu. Zastąpiła działającą od 1926 do 1942 roku Międzynarodową Federację Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych (ISA). W tym momencie instytucja posiada swoją siedzibę w szwajcarskiej Genewie. Jej normy są stosowane przez kraje z różnych kontynentów. Nic dziwnego, że są uważane za najbardziej uniwersalne.

Na terenie Polski stosowane są – między innymi ze względu na kwestie historyczne – normy DIN. Skrót pochodzi od Deutsches Institut für Normung. Niemiecki Instytut Normalizacyjny powstał 30 lat wcześniej niż Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Co warto wiedzieć o tym stowarzyszeniu? W tym momencie ma ono siedzibę w Berlinie. Zajmuje się między innymi opracowywaniem czy publikowaniem norm. Nazwa Niemiecki Instytut Normalizacyjny została zaś przyjęta w 1975 roku. Pierwsza norma była opublikowana w 1918 roku. Polacy także mają swoje normy – oznaczone skrótem PN. Niestety, Polskie Normy są używane tylko u nas. Odpowiada za nie Polski Komitet Normalizacyjny. To państwowa jednostka, która reprezentuje nas w organizacjach regionalnych oraz światowych. Do zadań Polskiego Komitetu Normalizacyjnego należy również organizowanie i prowadzenie rozmaitej działalności szkoleniowej, promocyjnej, wydawniczej czy informacyjnej, która dotyczy normalizacji oraz dziedzin z nią związanych.

Konwersja norm – proces łatwy i szybki

Jak wygląda konwersja? Śruby drobnozwojne sześciokątne z niepełnym gwintem mają między innymi oznaczenie DIN 960. Co zrobić, aby dowiedzieć się, jaki skrót został zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną? Wystarczy tylko wpisać oznaczenie DIN 960 do tabeli konwersji. Pamiętajcie, że można znać tylko jedno oznaczenie, aby dowiedzieć się również o pozostałych. Śruby drobnozwojne sześciokątne z niepełnym gwintem – biorąc pod uwagę ISO – są opisywane jako ISO 8765.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here