Uczulenie na metale

Piękna biżuteria to bliski przyjaciel wielu kobiet bez względu na wiek, pochodzenie czy wyczucie stylu. Niestety uczulenie na metale sprawia, że nie każda błyskotka może stać się uzupełnieniem wybranej stylizacji. Sprawdź, jaka biżuteria dla alergików będzie bezpieczna, a jednocześnie olśniewająca.

Alergia na metale – czym się objawia?

W przypadku uczulenia na nikiel lub inny metal symptomy trudno przeoczyć. Nieestetyczne krostki, bąble oraz zaczerwienienia pojawiają się w miejscu kontaktu alergizującej biżuterii ze skórą. W przypadku braku jakiejkolwiek reakcji na pojawiające się objawy skórne początkowo niepozorne, swędzące wypryski mogą się zmienić w uciążliwe pęcherze. Nawet najbardziej spektakularne błyskotki lepiej zostawić w szkatułce, jeśli źle wpływają na stan zdrowia oraz samopoczucie. Dobrze dobrane kolczyki, naszyjnik czy bransoletka mają dodać pewności siebie, a nie powodować dyskomfort. Co zrobić, aby poradzić sobie z symptomami alergii na metale? Doraźnie można sięgnąć po maść, a w poważniejszych przypadkach lepiej skonsultować się z dermatologiem. Podstawą jest zrezygnowanie z biżuterii, która uczula.

Uczulenie na nikiel, czyli najbardziej alergizujący z metali

Według przeprowadzanych badań okazuje się, że uczulenie na nikiel dotyczy co 5 osoby. Wywołuje reakcje alergiczne nie tylko u dorosłych, ale również dzieci poniżej 12 roku życia. Dlaczego mimo wszystko jest popularny? Ponieważ bły\szczy podobnie jak srebro, wygląda elegancko i potrafi dodać wyrazu nawet najskromniejszej stylizacji. Nikiel można znaleźć przeważnie w składzie biżuterii pozłacanej oraz posrebrzanej. Alergia na ten metal częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn – objawy są zauważalne 5 razy częściej u Pań. Dzięki wprowadzonemu prawu w 2004 roku na terenie Unii Europejskiej stężenie niklu w produktach zostało ograniczone, co przyczyniło się do zmniejszenia liczby uczulonych ludzi w niektórych krajach.

Szukasz kolczyków dla alergików? Sprawdź propozycje marki Tous: https://www.tous.com/pl-pl/bizuteria/kolczyki/c/6

Biżuteria dla alergików – jaką wybrać?

Zastanawiasz się, jakie błyskotki będą odpowiednie dla osoby uczulonej na metale? Z pewnością unikaj niklu, palladu czy chromu – istnieje duże prawdopodobieństwo, że wywołają niepożądaną reakcję organizmu. Jeżeli myślisz o zakupie np. kolczyków dla alergików, spokojnie możesz wybrać stal chirurgiczną. Przede wszystkim jest hipoalergiczna, więc nie doprowadzi do powstania żadnych krostek czy pęcherzyków. Z czasem nie zmienia również koloru ani nie pozostawia zielonych lub czarnych śladów na skórze. Pokrywa ja platerowane złoto, dlatego z pozoru przypomina złote błyskotki. Z taką biżuterią dla alergików kompletnie nic się nie dzieje nawet pod wpływem wody.

W przypadku zarówno kolczyków dla alergików, jak i innego rodzaju biżuterii, bezpieczne jest również złoto i srebro. Warto jednak pamiętać, aby wybierać błyskotki o jak najwyższej próbie. Wyłącznie domieszki innych metali, które można znaleźć w stopie, wywołują reakcje alergiczne. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku starego srebra sprzed 1950 roku – w jego składzie może być silnie alergizujący azotan srebra. Uczulenie na metal wcale nie musi oznaczać, że trzeba zupełnie zrezygnować z noszenia biżuterii. Wystarczy wiedzieć, które błyskotki faktycznie dodadzą blasku.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here