W swoim życiu wiele razy napotykamy na trudne terminy medyczne dotyczące nazw chorób, lekarstw i badań. Z niektórymi spotykamy się częściej, na przykład podczas wykonywania badań.
* Jednym z nich jest gastroskopia czyli badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, polegające na wprowadzeniu do przełyku przewodu, mającego rejestrować obraz z wnętrza ciała. Dzięki gastroskopii można wykryć wiele chorób, chociażby obecność Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym, można też poszerzyć zwężenia, usunąć polipy lub zatamować krwawienie wewnętrzne. Objawy, które są wskazaniem do wykonania tego badania to między innymi zgaga, odbijanie, nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu czy trudności z połykaniem.
* Kolejne badanie, z którym dość często się spotykamy, to biopsja. Jest ona zabiegiem diagnostycznym, polegającym na pobraniu próbki zmienionej skóry lub tkanki w celu wykonania badania histopatologicznego. Z reguły robi się to po to, by potwierdzić lub wykluczyć chorobę nowotworową. Warto wiedzieć, że biopsję wykonuje się również w celu rozpoznania anemii, rodzaju zapalenia wątroby lub przyczyn niepłodności.
Żadnych zmian zauważonych u siebie nie należy lekceważyć, tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
*Nazwa „”skóra łojotokowa”” nie do końca jest nam obca.
Z tym rodzajem skóry mamy do czynienia wtedy, gdy następuje nadmierna aktywność gruczołów łojowych, zaburzająca jej funkcjonowanie. Poza nieestetycznym wyglądem, skóra staje się też skłonna do infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Odpowiednia pielęgnacja skóry łojotokowej, a więc prawidłowe oczyszczenie specjalnymi preparatami, zastosowanie płynów o działaniu odkażającym, chłodzącym, łagodzącym i ściągającym, przywraca jej jędrność i gładkość.