Ten zabytek to wyjątkowa atrakcja i nie lada gratka dla miłośników obiektów militarnych. Tunel schronowy w Strzyżowie jest ważnym celem wycieczki dla miłośników historii oraz dla tych, których fascynują wojenne tajemnice. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Tunel schronowy w Strzyżowie to wyjątkowy przykład militarnej architektury. Wchodził on w skład większego kompleksu schronowego, który w dziejach II wojny światowej miał odegrać bardzo ważną rolę. Ten schron kolejowy wykopany został w latach 1940-1941 pod Żarowską Górą, a jego wyjątkowość polega m. in. na tym, iż w całości stanowi budowlę podziemną. Zachwycić mogą też jego wymiary, a przede wszystkim łączna długość wynosząca ponad 430 metrów.
Tunel kolejowy w Strzyżowie składał się z kilku obiektów. W jego skład wchodziły takie elementy, jak tunel schronowy dla pociągu sztabowego oraz bierne schrony zaplecza technologicznego. Ważną rolę w tym zespole odgrywał też tunel instalacyjny oraz bocznica kolejowa. Te obiekty są obecnie wyjątkowymi atrakcjami turystycznymi – nie tylko dla miłośników historii oraz osób interesujących się militariami. To miejsce, w którym tajemnica i historia łączą się ze sobą i tworzą spójną całość.

Tunel schronowy w Strzyżowie to wyjątkowa perełka wojennej architektury i zabytek, obok którego nie można przejść obojętnie. Kto w czasie wycieczki po terenie województwa podkarpackiego zajrzy w rejon Strzyżowa, ten koniecznie powinien zwiedzić i ten obiekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here