Polscy podatnicy,  w porównaniu z mieszkańców innych krajów europejskich, podczas rocznego rozliczania podatku PIT mogą uwzględnić bardzo niską kwotę wolną od podatku. Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy, które wyznaczają kwotę wolną od podatku na wysokości 3091 zł,  za niezgodne z Konstytucją. Roczne dochody w wysokości nie przekraczającej minimum egzystencji są zwolnione z obowiązku opodatkowania. Minimalną kwotę konieczną do życia człowieka  polskie prawo określa w wysokości 6504 zł rocznie. A jak sytuacja wygląda w innych  europejskich państwach? Węgry i Bułgaria nie wprowadziły w ogóle zapisu zwalniającego od płacenia fiskusowi podatku dochodowego. W sąsiadujących z nami Niemczech nie trzeba płacić podatku od przychodów do wysokości 8130 euro a na Cyprze kwota wolna od podatku sięga 19500 euro. Nie tylko kraje europejskie dają swoim mieszkańcom tak wysoką ulgę.  Kolumbijczycy cieszą się zwolnieniem od opodatkowania dochodów , których równowartość w złotówkach wynosi aż  45 172 zł ! Od początku 2017 roku weszły w życie zmiany w przepisach dotyczących wysokości kwot  zwolnionych od obowiązkowego opodatkowania.  W porównaniu z obowiązującymi wcześniej zasadami, gdzie zwolniona z opodatkowania była  stała kwota w wysokości 3091 zł, nowa zwolnienie będzie wartością degresywną uzależnioną od osiągniętego przez podatnika, rocznego dochodu. Zwolnienie będzie większe dla osób gorzej zarabiających, natomiast osoby o największych dochodach zostały pozbawione tego przywileju. Rozliczenie PIT  z wprowadzoną, podwyższoną kwotą zwolnienia z odprowadzenia zobowiązania podatkowego obejmie blisko 3 miliony polskich słabo zarabiających podatników. Rozliczenie roczne PIT prawie 21 milionów osób nie będzie uwzględniało zmiany.  Rozliczenie PIT 2018 jest pierwszym, w którym należy uwzględnić zmienioną i zróżnicowaną w zależności od wysokości uzyskanych przychodów kwotę zwolnioną z obowiązku odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Wspomniana kwota w znaczny sposób wpływa na końcową wartość odprowadzanego podatku. Im większa, tym mniej pieniędzy pieniędzy przekażemy w postaci podatku do skarbu państwa. Przeprowadzono podział podatników na cztery grupy. Przynależność do poszczególnych z nich jest zależna od wielkości rocznego dochodu, jaki wykażą ich PITy 2018 – więcej informacji możesz znaleźć na tej stronie.

I grupa – to osoby z  dochodem poniżej 6600 zł,

II grupa -podatnicy, z dochodem w przedziale od 6600 zł do 11000 zł,

III grupa – wszyscy, którzy w ciągu roku zarobili od 11 000 zł do 85 528 zł,

IV grupa  – najlepiej zarabiający  Polacy, których rozliczenia PIT wykazują kwoty dochodu pomiędzy 85 528 zł do 127 000 zł i więcej .

Zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku dochodowego osób o zarobkach poniżej 6 600 zł nie oznacza, że są zwolnione z obowiązku złożenie do urzędu skarbowego deklaracji podatkowej.

PIT 2018 możemy wypełnić i przesłać przez Internet.

Rozliczenie PIT 2018  na pewno chętnie (przynajmniej większą z nas) wypełni i prześle przez Internet przy pomocy program PIT 2018.

Jak wynika z badań, najliczniejszą grupą podatników, która wypełni i prześle do urzędu skarbowego PIT 2018 w formie elektronicznej są mieszkańcy miast posiadający wykształcenie wyższe, będący .w wieku 25-55 lat.  Natomiast z PIT 2018 program nie skorzystają w większości starsi mieszkańcy wsi i małych miasteczek, osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym. Oni złożą papierowy PIT 2018 bezpośrednio w urzędzie lub prześlą go za pośrednictwem tradycyjnej poczty. A przecież rozliczenie PIT za 2017 online to naprawdę spora oszczędność czasu  i duże  ułatwienie. Zwłaszcza w czasach ogólnodostępnego internetu.

Służą temu specjalnie opracowane, bezpłatne i bardzo łatwe w obsłudze programy (na przykład PITax.pl Łatwe podatki). Programy umieszczone są na stronach firm zajmujących się tematyką podatkową. Poprowadzą przez kolejne etapy wypełniania deklaracji PIT. Program podpowie także , który formularz PIT powinien wybrać podatnik i na pewno uwzględni podczas rozliczenia podatku, kwotę z niego zwolnioną.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here