ZAPACHY WOKÓŁ NAS – CO TAK PIĘKNIE PACHNIE?

0
1230

Nasza codzienność jest wypełniona najrozmaitszymi zapachami. Niektóre z nich wzbudzają w nas zachwyt, inne wręcz przeciwnie – są źródłem przykrych doznań czy wręcz wywołują naszą odrazę. Pamięć zapachu jest bardzo silna. Mamy tendencję do kojarzenia różnych kompozycji zapachowych z konkretnymi osobami czy też znaczącymi momentami z naszego życia, nie tylko tymi dobrymi, ale również gorszymi. Warto zatem zwracać uwagę na różne źródła zapachów w naszym otoczeniu, ponieważ pozwoli to nabrać większej świadomości co do ich wpływu na nas i pozwoli w taki sposób korzystać z ich właściwości, aby poprawić swój nastrój i komfort życia, a także zjednać sobie ludzi. Przyjrzyjmy się zatem źródłom różnych aromatów, które towarzyszą nam na co dzień i zastanówmy nad tym, w jaki sposób mogą one zmieniać naszą codzienność.

Perfumy

Spotykamy się z nimi każdego dnia, nawet nieświadomie. Co i rusz na ulicach czy w komunikacji miejskiej dobiegają nas zapachy różnych perfum. Niektóre z nich mogą sprawić wrażenie intrygujących i zastanawiających, inne zaś będą męczące lub przesadnie ciężkie. Często wyrabiamy sobie opinię o nowo poznanej osobie na podstawie towarzyszącego jej aromatu, powinniśmy więc pamiętać o tym, że działa to w dwie strony i sprawić sobie jak najlepsze perfumy. Być może to właśnie dzięki nim oczarujemy naszego rozmówcę, czy to na randce, czy na spotkaniu biznesowym. Jeśli odpowiednio trafimy z zapachem, możemy się z nim danej osobie kojarzyć nawet przez długie lata. Dobrze mieć to na względzie przy podejmowaniu decyzji o zakupie wymarzonego zapachu –  jeśli mamy w perspektywie dłuższą relację z osobą, którą poznajemy, pachnąc w określony sposób, wybór zapachu może mieć natychmiastowe i długotrwałe skutki.

Świece zapachowe

Zaopatrując się w świece zapachowe, często myślimy głównie o walorach estetycznych wybieranej przez nas kompozycji. Nie zapominajmy jednak, że zapach, który będzie nam towarzyszył przy zapaleniu świeci, może na różne sposoby oddziaływać na nasze ciało. Naukowcy dowiedli, że określone zapachy mogą mieć zarówno właściwości relaksacyjne, jak i zwiększać tendencje do zachowań agresywnych. Wpływają także na reakcje fizjologiczne organizmu – możemy z ich pomocą wywołać zmiany tętna, ciśnienia krwi lub oddechu czy też regulować ilość wydzielanych enzymów trawiennych, przyspieszając lub spowalniając procesy trawienne. Nie powinniśmy więc lekceważyć potęgi zapachu, możemy ją jednak wykorzystać do własnych celów. Aromat drzewa sandałowego pozwoli nam zrelaksować się po ciężkim dniu, lawenda wywoła w nas poczucie ukojenia i zadowolenia. Zapach róży ma ogólne działanie stymulujące dla organizmu, może zatem nas pobudzić, a zarazem obdarzyć spokojem. Warto zatem być zorientowanym w szczególnych właściwościach zapachu i zapalać świece o aromatach, które w danej chwili mogą być dla nas przydatne.

Zapachy w kuchni

Gotowanie to hobby wielu z nas. Przyrządzając jakąś potrawę, często staramy się eksperymentować, łącząc ze sobą różne składniki, a dla wyostrzenia smaku wzbogacając je o mieszanki różnych przypraw i ziół. Wielu z nas znane są właściwości różnych produktów, które pozwalają je zaklasyfikować jako afrodyzjaki. Znamy też uspokajającą moc ziołowych naparów i zawartość mikroelementów w warzywach. Zapominamy jednak o tym, że wiele wykorzystywanych przez nas produktów swoim zapachem może również w pewien sposób podziałać na nas, czy też na gości, którym serwujemy potrawę. Szczególną uwagę warto zwrócić na przyprawy, które, jak się okazuje, mogą nie tylko poprawić smak przygotowywanego dania, ale być na przykład ukojeniem dla zszarganych nerwów. Mięta swym zapachem wpływa na poprawę koncentracji i ogólne podwyższenie energii, uspokajająca i odstresowująca moc majeranku od dawna znana i wykorzystywana jest w medycynie alternatywnej, rozmaryn zaś ma działanie orzeźwiające i stymulujące, przyczyniając się do poprawy funkcjonowania pamięci. Także cytrusy pobudzą nas do działania. Pamiętajmy zatem, że wykorzystując w naszej kuchni określone produkty, poprzez ich zapachy możemy wpłynąć na samopoczucie swoje lub towarzyszy strawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here