Zarabianie w domu - co wybrać?

Nie ma chyba osoby, która nie chciałaby dobrze zarabiać. Wysokość zarobków w naszym kraju na tle reszty Europy jest niestety mocno niesatysfakcjonująca, jednak dzięki rozwojowi technologii, a zwłaszcza internetowi mamy coraz więcej możliwości zarabiania nie tylko pracując na etacie, ale również siedząc we własnym domu. I dotyczy to nie tylko specjalistów w konkretnych dziedzinach, ponieważ spora część tych form zarabiania jest dostępna także dla uczniów czy studentów, którzy okazjonalnie chcą dorobić do kieszonkowego.

A zatem, na czym można zarobić w domu?

Najłatwiejszą, niewymagającą wielkiego zaangażowania i dużej ilości czasu, formą pracy zarobkowej online jest wypełnianie płatnych ankiet. Zwykle ankiety te dotyczą konkretnych produktów oferowanych przez banki, telewizje czy operatorów komórkowych i wypełnienie całego formularza wymaga czasu rzędu 5-15 minut. Po ukończeniu ankiety naliczane są nam punkty, które są przeliczane na złotówki i po uzbieraniu odpowiedniej ilości (zwykle 50-100 zł) możemy je wypłacić na nasze konto. Wadą ankiet są niestety niezbyt wysokie stawki za ich wypełnianie, zazwyczaj około 2-5 zł, więc trzeba wykonać minimum kilkanaście różnych ankiet, aby przekroczyć próg wypłaty.

Kolejną możliwością zarabiania w domu jest prowadzenie własnego bloga tematycznego. W tym wypadku jednak nie należy nastawiać się na krociowe zyski na wstępie, ponieważ blog jest z reguły projektem długofalowym, który może przynieść przyzwoite pieniądze nawet dopiero po kilku latach rozwoju i zebraniu pewnej zaangażowanej grupy fanów. Podobnie jest z prowadzeniem własnego kanału na Youtube, na którym możemy prezentować nasze pasje lub zainteresowania i zarabiać przy tym na wyświetlanych reklamach. Jednak tutaj próg wejścia jest znacznie wyższy niż na blogu, gdyż do prowadzenia bloga i regularnego publikowania materiałów na nim wystarczy dostęp do internetu i umiejętność zgrabnego pisania, o tyle przy prowadzeniu videobloga niezbędny jest odpowiedni sprzęt, przede wszystkim kamera, niekiedy dodatkowy mikrofon oraz oświetlenie, wreszcie odpowiednie miejsce, w którym możemy swobodnie nagrywać.

W przypadku jeśli nie mamy pomysłu na samodzielne tworzenie treści, być może zechcemy zaangażować się w prowadzenie mediów społecznościowych na zlecenie. Największą popularnością cieszą sie obecnie fanpage na Facebooku czy profile firmowe na Instagramie, rzadziej na Twitterze czy Snapchacie. Jeżeli taka forma kontaktu z ludźmi nie jest nam obca, możemy poszukać ofert współpracy polegającej właśnie na tworzeniu treści na media społecznościowe związanych z daną marką i odpowiadaniu na komentarze użytkowników.

Poza mediami społecznościowymi wiele firm ciągle opiera swój przekaz skierowany do klientów na posiadaniu własnej strony internetowej. Praca związana z przygotowaniem treści na stronę również jest możliwa do wykonywania zdalnie. Jeśli interesują nas technologie informatyczne możemy również pomyśleć nad samodzielnym tworzeniem całych stron na zlecenia. Przygotowywanie prostych, ale efektownie wyglądających stron-wizytówek, opartych na systemach zarządzania treścią (CMS) nie jest w obecnych czasach trudne, a może nam przynieść całkiem konkretne dochody rzędu kilkuset złotych za proste projekty.

Oczywiście samo stworzenie strony i wypełnienie jest treścią to jeszcze nie wszystko, ponieważ równie ważne, a niekiedy nawet ważniejsze zadanie to tzw. pozycjonowanie strony, czyli takie dostosowanie treści oraz wypromowanie jej zawartości, aby po wpisaniu konkretnej frazy w wyszukiwarce wybrana strona pojawiała się na jak najwyższej pozycji, co przełoży się na zainteresowanie odwiedzających i zysk klienta. Pozycjonowanie jest procesem dość długotrwałym, trwającym zwykle kilka miesięcy, jednak osoby znające zasady pozycjonowania i posiadające umiejętność tworzenia treści, które się dobrze pozycjonują są poszukiwane na rynku i jeśli ten temat wydaje się nam interesujący, warto śledzić portale ogłoszeniowe pod kątem pracy w tej branży.

Przy tworzeniu stron ważny jest także aspekt graficzny, ponieważ każdy odwiedzający zwraca uwagę na wygląd strony i jeśli strona wygląda profesjonalnie to na pewno zwróci większą uwagę klientów i będą oni do niej wracać. Jeśli mamy zmysł plastyczny to możemy zainteresować się tworzeniem grafiki, takiej jak szablony stron internetowych, wizytówki, grafika dopasowana do potrzeb mediów społecznościowych, logotypy czy całe identyfikacje wizualne marek. Oczywiście część z tych rzeczy wymaga zainwestowania w rozbudowane oprogramowanie graficzne o szerokich możliwościach, jednak na początek warto wypróbować któryś z darmowych programów czy wręcz edytorów dostępnych online, które pozwalają na łatwe składanie grafik z wybranych elementów.

Kolejną dziedziną związaną z multimediami, na jakiej możemy zarabiać nie wychodząc z domu, jest fotografia. Być może mamy jakiś aparat, którym wykonujemy od czasu do czasu zdjęcia i interesuje nas fotografia, w takim wypadku nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować na tym zarobić. W jaki sposób? W internecie istnieją setki stron, tzw. stocków czyli banków zdjęć, w których znajdują się miliony zdjęć, możliwych do komercyjnego wykorzystywania w projektach po uiszczeniu pewnej opłaty. Aby samemu zacząć sprzedawać zdjęcia na takim stocku wystarczy się zarejestrować i wgrać kilka zdjęć próbnych, które zostaną sprawdzone przez moderatorów. Jeśli zostaną przyjęte, wtedy możemy wysyłać kolejne. Należy jednak pamiętać, że zdjęcia na stocki muszą cechować się możliwie wysoką jakością i być wysyłane w wysokiej rozdzielczości (zwykle minimum to około 4 megapikseli). Istotna jest także tematyka, ponieważ niekiedy zdjęcia nawet poprawne technicznie mogą zostać odrzucone ze względu na temat, który może nie mieć potencjału sprzedażowego. W takim wypadku dobrze jest zorientować się jakiego typu zdjęcia cieszą się największym wzięciem kupujących i dostosować się do bieżących trendów.

Jeżeli tworzenie grafik czy zdjęć nie jest naszą mocną stroną, ale preferujemy np. dziedziny ścisłe lub języki obce, możemy spróbować swoich sił w udzielaniu korepetycji uczniom i to zarówno osobom z sąsiedztwa, jak również w coraz popularniejszej formie online poprzez video komunikatory. Pamiętajmy jednak, że ważna jest cierpliwość i umiejętność jasnego tłumaczenia i dobrego kontaktu z uczniem, aby korepetycje przynosiły pozytywny efekt.

Jak widać istnieje bardzo dużo możliwości zarabiania bez wychodzenia z domu, zależnie od naszych preferencji i zainteresowań, trzeba jedynie przeszukać portale ogłoszeniowe lub samemu zamieścić ogłoszenie o chęci wykonywania wybranej pracy i liczyć na pozytywny odzew.

eduranking.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here