Znakujemy produkty spożywcze

Efektywność linii produkcyjnych przekłada się na ilość zapasów magazynowych, a w konsekwencji na możliwość zaopatrzenia hurtu. Istotnym elementem produkcji są etykieciarki. Na co trzeba zwrócić uwagę przy ich kupnie?

Oklejanie opakowania

Wiele zależy od tego, jakie zaplanowaliśmy etykiety na butelki, puszki, czy torebki. Przy produkcji piwa z pewnością zdecydujemy się na tradycyjny sposób znakowania, czyli etykietę, krawatkę na szyjce butelki oraz kontretykietę ze składem i naszym adresem na tyle opakowania.

Urządzenie do nalepiania musi więc uwzględniać trzyetapowy ruch podajników. Z takim zadaniem najlepiej poradzą sobie automaty karuzelowe do aplikacji papierowych etykiet z arkusza. Jeśli zaś chcemy okrągłą butelkę z sokiem lub napojem w całości pokryć etykietą, wówczas powinniśmy wybrać liniowe etykieciarki obwodowe.

Produkty spożywcze wrażliwe na temperaturę

Niezależnie od wyboru maszyn liniowych lub karuzelowych, przy znakowaniu artykułów spożywczych trzeba wziąć pod uwagę ich odporność na wysoką temperaturę. Linia znakująca dla produktów wrażliwych powinna pracować w technologii zimnego kleju, w której etykiety na butelki albo słoiki są nalepiane bez podgrzania opakowania.

Dzięki temu proces znakowania nie ma wpływu na właściwości odżywcze wyrobu, bo warto pamiętać, że wiele witamin nie jest odpornych na wysokie temperatury, podobnie jak na światło słoneczne. Wiele opakowań szklanych ma więc brązowy kolor, chroniący zawartość przed światłem. Oczywiście, produkty odporne mogą być znakowane metodą aplikacji foliowych naklejek z rolki na gorący klej.

Jaka jest wydajność etykieciarek?

Wykonawcy linii produkcyjnych uzależniają ją od rodzaju, liczby zamontowanych podajników do etykiet butelek, technologii ich aplikacji (wspomniane sposoby na zimny i gorący klej lub samoprzylepne) i różnych innych czynników, w tym także konfiguracji automatu, uzależnionej od naszych potrzeb.

Standardowo wydajność maszyn znakujących zaczyna się od tysiąca nalepek na godzinę i kończy na liczbie 40-50 tys. Wartość najniższa dotyczy urządzeń z kilkoma podajnikami tak jak w przykładzie ze znakowaniem opakowań piwa. Najwyższą wydajność zaś uzyskują maszyny znakujące produkty pojedynczymi naklejkami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Eticod

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here