7 najważniejszych zasad dbania o higienę intymną

Prawidłowa higiena intymna nie tylko pozwala kobietom czuć się świeżo i czysto, ale także zapobiega występowaniu nieprzyjemnych podrażnień i infekcji. Dzięki nowoczesnym kosmetykom dbanie o higienę intymną jest możliwe zarówno w domu, jak i w podróży. Dowiedz się, jak dbać o poprawnie troszczyć się o okolice intymne, nie zaburzając naturalnej flory bakteryjnej i pH.

Nie przesadzaj z czystością! 

Dbanie o czystość i świeżość miejsc intymnych jest bardzo ważne, jednak – jak ze wszystkim – nie należy z tym przesadzać. Dlaczego? Ponieważ Twój organizm sam skutecznie troszczy się o mikroflorę pochwy. Dzieje się tak za sprawą pałeczek kwasu mlekowego, które utrzymują kwaśny odczyn (ok. 4,5 pH). Taka kwasowość stanowi naturalną barierę ochronną przed bakteriami i chorobotwórczymi drobnoustrojami. Zbyt częste podmywanie się może spowodować usunięcie ten naturalnej warstwy ochronnej, a co za tym idzie – łatwo doprowadzić do infekcji, zakażeń, swędzenia okolic intymnych i opuchlizn. Nadgorliwość jest zła w każdym aspekcie, a w tym może doprowadzić do poważnych schorzeń. Jeżeli nie ma więc takiej potrzeby, nie należy kąpać się częściej niż raz dziennie i podmywać po każdej wizycie w toalecie. 

Jeżeli często cierpisz na infekcje intymne

Niektóre kobiety mają skłonności do infekcji intymnych. Wtedy przede wszystkim pojawia się obsesyjne dbanie o czystość okolic intymnych, które niestety przynosi odwrotne skutki. Jak zatem dbać o siebie w takich sytuacjach? Istnieje kilka prostych zasad, które obniżają ryzyko zakażenia jakimś wirusem bądź bakterią. Przede wszystkim należy zrezygnować z wszelkich chemicznych, dopochwowych środków antykoncepcyjnych. Niekorzystnie wpływają także gorące i długie kąpiele, które lepiej zastąpić szybkimi prysznicami. Na odpoczynek w wannie można pozwolić sobie nie częściej, niż raz w tygodniu i unikać przy tym chemicznych detergentów do mycia. Można zastąpić je na przykład naturalnymi olejkami zapachowymi, które poprawią także Twoje samopoczucie. W czasie miesiączki korzystaj raczej z podpasek, a używanie tamponów ogranicz do wyjątkowych sytuacji, takich jak wyjście na basen. 

Higiena intymna na co dzień 

Aby skutecznie i dobrze dbać o higienę okolic intymnych należy stosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim należy podmywać się raz dziennie płynem do higieny intymnej. W zależności od potrzeb wybierz taki, który ma najlepsze dla Ciebie właściwości: ochronne, łagodzące. Dobrym sposobem jest także szare mydło, które działa bakteriobójczo i w przeciwieństwie do zwykłego mydła, nie podrażnia bardzo delikatnej śluzówki. Na co dzień używaj wkładek higienicznych, które wchłaniają wszelkie wydzieliny i zachowują odpowiednią wilgotność okolic intymnych. Ważne jest, aby unikać zapachowych zarówna wkładek, jak i podpasek, których używamy w czasie miesiączek. W tym okresie należy również pamiętać o częstych zmianach podpasek lub tamponów. Nie bez znaczenia pozostaje także bielizna. Zrezygnuj z matek wykonanych z włókien sztucznych, ponieważ nie pozwalają one na swobodne oddychanie skóry, która przez to wciąż jest wilgotna. Nie zdrowe jest również noszenie stringów. Ten specjalny rodzaj bielizny pozostaw na wyjątkowe okazje. Na stronie kobiecosc.info znajdziesz wiele ciekawych porad, jak dbać o higienę intymną oraz o swoją kobiecość. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here