Choroba Leśniowskiego - Crohna – objawy i leczenie

O chorobie Leśniewskiego-Crohna słyszy się raczej rzadko. Jest to choroba zapalna jelit i dotyczyć może zarówno dzieci, jak i dorosłych. Co ciekawe, zmiany zapalne mogą być zlokalizowane niemal w każdym odcinku przewodu pokarmowego – począwszy od jamy ustnej aż do zakończenia układu pokarmowego, czyli odbytu. Warto zapoznać się z jej objawami i przyczynami.

Przyczyny choroby

Jeśli chodzi o przyczyny tego schorzenia, nie są one jednak dokładnie zbadane, choć lekarze i specjaliści mówią zwykle o kilku czynnikach, które mogą wpływać na jej występowanie. Nie wiadomo do końca, czy wystarczy tylko jeden czynnik, by wywołać chorobę czy muszą się one skumulować. Poznajmy jednak kilka możliwych przyczyn:

 • uwarunkowania genetyczne – jeśli nasi bliscy krewni borykają się z zapaleniem jelit, bardzo prawdopodobne, że również my będziemy mieć podobne problemy;
 • nagły spadek odporności wywołany infekcjami;
 • palenie papierosów;
 • stosowanie antykoncepcji w postaci pigułek hormonalnych;
 • stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Jak rozpoznać chorobę Leśniewskiego-Crohna?

Rozpoznanie choroby wcale nie jest takie łatwe, jak by się nam wydawało. Objawy choroby zależą głównie od tego, w jakim odcinku rozwinęła się choroba. Pamiętajmy o tym, że choroba ta może obejmować np. jeden wybrany odcinek układu pokarmowego, podczas gdy pozostałe odcinki nie będą miały żadnych oznak choroby. Co należy do najczęstszych objawów choroby?

 • bóle brzucha – zwykle po prawej stronie, na wysokości biodra, ten objaw niestety często mylony jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego;
 • wzdęcia,
 • utrata masy ciała,
 • osłabienie i gorączka,
 • ropnie okołoodbytnicze,
 • szczeliny odbytu.

Warto również wiedzieć, że w przypadku występowania tej choroby u dzieci, może dojść do zahamowania wzrostu. U dziewczynek może spóźniać się miesiączka lub w ogóle może nie występować. Kolejnym objawem jest też anemia.

Diagnostyka choroby

Niestety nie ma badania, które mogłoby potwierdzić tę chorobę. Diagnozę można jednak postawić na podstawie wywiadu z pacjentem oraz szeregu badań. Zwykle są to badania krwi, badania endoskopowe (gastroskopia i kolonoskopia), w czasie których robi się biopsję jelita. W diagnozie może pomóc także rtg jamy brzusznej z kontrastem, USG jamy brzusznej, a także rezonans magnetyczny.

Leczenie choroby

W leczeniu choroby stosuje się zwykle leki przeciwzapalne oraz immunosupresyjne. Czasami przepisywane są również antybiotyki, choć zwykle zwalczają one jedynie pojedyncze objawy. W przypadku łagodnego przebiegu choroby stosuje się również aminosalicylany oraz glikokortykosteroidy podawane doustnie.

Objawy choroby Leśniewskiego-Crohna możemy też łagodzić naturalnymi metodami, np. stosując probiotyki, aby zwiększyć ilość pożytecznych bakterii w przewodzie pokarmowym. W przypadku dolegliwości takich, jak ból brzucha czy biegunka, powinniśmy unikać ostrych potraw i przypraw. Wybierajmy dania o łagodnym smaku i półpłynnej konsystencji, np. ryż czy gotowaną marchew. Jeśli chodzi o dietę, unikać powinniśmy również dań tłustych.

Niestety prawdopodobnie wyleczenie tej choroby nie jest możliwe. Możemy jedynie łagodzić jej objawy i zapobiegać nawrotom.
Więcej na ten temat dowiesz się na www.lactoral.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here