Tematem dzisiejszego programu będzie: „Afty w jamie ustnej – jak są objawy i jak je leczyć?”. Odpowiemy sobie na wiele pytań związanych z tym problemem i myślę, że wiele rzeczy stanie się dla nas jasnych.
Nie da się ukryć, że afty w jamie ustnej stały się gorącym tematem w ciągu kilku ostatnich lat, ale wiele ludzi nadal nie wie czym one są. Afty to, najprościej mówiąc, rany albo owrzodzenia, które powstają w jamie ustnej, kiedy się zranimy albo kiedy nasz organizm ma niski poziom odporności. Warto wiedzieć, że jest to coś, co może być uwarunkowane genetycznie, więc jeśli twój dziadek miał z nimi problemy, to samo może się przytrafić tobie i jest to bardzo prawdopodobne. Często jest też tak, że występują one jako część innej choroby i spowodowane są na przykład niedoborem witamin i substancji mineralnych w organizmie.
Jak rozpoznać aftę? Warto wiedzieć jak ona wygląda. Jest to bowiem zwykle owalny kształt, który jest pokryty jasnym osadem. Powoduje ona stan zapalny, więc jej okolica będzie zaczerwieniona i bolesna. Pojawia się ona najczęściej na wewnętrznej części policzków i na języku, ale możemy ją spotkać też na dziąsłach. Są one bardzo uciążliwe, bolesne i na długo nie dają o sobie zapomnieć. Mają też tendencję do powracania, więc nawet jeśli uda nam się wyleczyć jedną z nich, nie musi to wcale oznaczać końca naszego problemu.
Jak wyleczyć afty? Jeśli afta jest mała, nie wymaga ona żadnego leczenia. Wystarczy unikać dotykania jej, rozdrapywania rany i generalnie nie można przy niej grzebać, a sama zniknie po kilku dniach. Sprawa jest bardziej skomplikowana, gdy mamy do czynienia z większą zmianą. Wtedy zalecany jest kontakt z lekarzem, bo sami na pewno nie poradzimy sobie z problemem. Lekarz przepisze nam miejscowy środek przeciwzapalny i przeciwbólowy, dzięki czemu nasza zmiana zagoi się znacznie szybciej i cały proces będzie mniej uciążliwy. Pamiętajmy jednak, że do lekarza możemy wybrać się zawsze, kiedy coś nas zaniepokoi, bo lepiej dmuchać na zimne, niż później się męczyć.

www.wystarczytakniewiele.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here