Cały Internet żyje ostatnio sprawą Anny Lewandowskiej, żony znanego sportowca – Roberta Lewandowskiego. Mimo że od jej porodu minęło sporo czasu, partnerka piłkarza zapisała się w społecznej świadomości dzięki jednej, nietypowej rzeczy.

Kobieta po porodzie

Żadna kobieta tuż po porodzie nie przeżywa najradośniejszych momentów. Mimo że dziecko opuściło jej brzuch, wciąż jest on wydęty, a do tego mnóstwo kobiet ma problemy z mięśniami miednicy, co powoduje liczne wstydliwe powikłania, o których wciąż bardzo mało się mówi. Wręcz przeciwnie, w polskich i zagranicznych mediach często macierzyństwo jest idealizowane i przedstawiane jako najpiękniejszy okres w życiu kobiety. Niestety, pierwsze dni bardzo odbiegają od ideału i to jest okres, podczas którego matka jest najbardziej narażona na zespół problemów, określanych jako depresja poporodowa. Tak zwany Baby Blues sprawia, że wiele matek nie ma sił patrzeć na swoje dziecko przez pierwsze dni jego życia.

Lewandowska po porodzie

Dlatego Internauci zostali wzburzeni podejściem Anny Lewandowskiej. Żona piłkarza w dwa tygodnie po porodzie opublikowała na swoim profilu na portalu Facebook zdjęcie, z którego wynikało, że wróciła do formy i już ćwiczy na treningach. Wiele kobiet zaczęło protestować, że to zdjęcie wprawia w zawstydzenie osoby, które nie miały tak idealnego przebiegu ciąży i którym powrót do formy zajął wiele tygodni, a nawet miesięcy. Czasami trwało to wiele lat z uwagi na to, że ktoś musi zająć się dzieckiem. Gdy przychodzi na świat nowa pociecha, mało rodziców myśli o zadbaniu o siebie, a w zamian robi wszystko, aby zaopiekować się dzieckiem. Nie bez znaczenia jest także wpływ dziadków: wielu z nich krytykuje na przykład samotne wyjścia na piwo świeżoupieczonej matki lub wspólne wieczory ze znajomymi. Według niektórych młode kobiety z dzieckiem nie powinny opuszczać pociechy nawet na parę sekund.

Mity rodzicielstwa

Jednak to podejście na szczęście odchodzi do lamusa. Coraz częściej przypominamy sobie, że mamy prawo zadbać o siebie, i nie robimy tego kosztem dziecka: zawsze możemy poprosić dziadków o zaopiekowanie się nim lub partnera o przypilnowanie pociechy przez parę godzin. Młoda matka ma szczególne prawo do zadbania o siebie i swoje zdrowie psychiczne, ponieważ to ona na co dzień spędza wiele godzin przy dziecku.

Dobra kondycja fizyczna

Wielu także zauważa, że szybki powrót do formy, który światu zaprezentowała Anna Lewandowska, jest związany z tym, że Lewandowska od dawna uprawia sport i regularnie ćwiczy, utrzymując swoje ciało w dobrym zdrowiu. Nie powinno więc dziwić, że po porodzie szybko wróciła do swoich wyrobionych uprzednio nawyków i zaczęła dbać o swoje zdrowie, jednocześnie starając się utrzymać kondycję fizyczną. To nie oznacza, że jest złą matką, to oznacza, że po prostu jej ciało przez lata treningów wykształciło pewne mechanizmy, które działają na korzyść jej wyglądu oraz metabolizmu.

Zatem – kobieto, pamiętaj, że masz prawo nie być idealną i masz prawo czuć zmęczenie po porodzie, ale jednocześnie, jeśli uprawiasz regularnie sport lub wykonujesz aktywność fizyczną, masz większe szanse na szybszy powrót do pełni formy, tak samo jak Anna Lewandowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here