Kiedy myślimy o wspaniałych dziełach architektury, mosty zazwyczaj nie są pierwszym, co przychodzi nam na myśl. Prędzej pomyślimy raczej o imponujących wieżowcach, może o jakichś majestatycznych świątyniach… A przecież mosty nie tylko są bardzo pożyteczne, ale także mają w sobie wiele wdzięku i mogą odznaczać się niecodzienną urodą!

Mosty nie bez przyczyny stanowią metaforę porozumienia ponad podziałami. To one przecież symbolicznie zbliżają do siebie dwa obszary, które gdyby nie most, byłyby bardzo odległe. I, dodajmy, robią to w wielkim stylu! Może nie każdy most można uznać za jakieś wybitne dzieło architektoniczne, ale za to projektowanie mostów uchodzi powszechnie za najtrudniejszą gałąź architektury. A niektóre spośród nich – jak nowojorski Most Brookliński, most Tower w Londynie czy praski Most Karola – uchodzą za prawdziwe perły światowej architektury. Najsłynniejsze mosty rozpoznawane są na całym świecie – a ich podobizny chętnie wykorzystuje się w charakterze dekoracji. Co więcej, mogą one – jak się wkrótce okaże – mieć zastosowanie znacznie ciekawsze, niż proste zdobienie wnętrza… Czy chcesz dowiedzieć się, jakie? Przeczytaj poradnik, który dla Ciebie przygotowaliśmy!

https://redro.pl/obrazy/tematy/architektura/most/

Obrazy most jako pocztówki z…

Choć świat pełen jest prostych mostów podobnych do siebie jak dwie krople wody, to jednak niektóre z nich wyraźnie odznaczają się na tle pozostałych. Trudno byłoby wyobrazić sobie panoramę Nowego Jorku bez majestatycznej linii Mostu Brooklińskiego albo San Francisco bez wysmukłego, rdzawoczerwonego  mostu Golden Gate. Jak to się ma do dekorowania wnętrz? To proste: charakterystyczne obrazy most można wykorzystać, aby przywołać w danym wnętrzu klimat i nastrój pożądanego miejsca. Przykłady? Powiedzmy, że uwielbiasz wyrafinowany i jednocześnie wyluzowany styl nowojorski i chcesz go zastosować w swoim salonie. Malujesz więc pokój na biało, pozostawiasz przynajmniej jedną ceglaną ścianę (o ile możesz sobie na to pozwolić!), wszędzie rozstawiasz interesujące bibeloty, dbasz o połączenie neutralnego tła z wyrazistymi kolorystycznymi akcentami, ustawiasz książki wszędzie, gdzie tylko się da… i  w dobrze widocznym miejscu, na przykład nad kanapą, zawieszasz duży foto obraz przedstawiający Most Brookliński w świetle zachodzącego słońca. Nagle całe wnętrze zyskuje sens i spójność, a Twoje źródło inspiracji staje się jasne! Podobny proces możesz zastosować, gdy dekorujesz jakieś wnętrze tematycznie – na przykład urządzasz restaurację albo kawiarnię czy nawet szkołę językową.

fotolia.pl

Dlaczego most jest jak lustro?

Na samym początku zasugerowaliśmy, że fakt, że świetnie wyglądają, wcale nie jest jedyną zaletą, jaką odznaczają się obrazy mosty. Być może równie istotne są ich właściwości powiększające. Co to znaczy „właściwości powiększające”? Pozwól, że wytłumaczymy to na przykładzie lustra. Lustro uchodzi za najsilniej powiększającą wnętrze spośród wszystkich dekoracji – ale właściwie dlaczego? Otóż dlatego, że, choć jest płaskie, to, odbijając wnętrze, tworzy wyraźny efekt głębi. Gdy patrzymy na lustro, wydaje nam się, że spoglądamy w głąb „odbitego” wnętrza, a nie na płaską ścianę, przez co całość sprawia wrażenie obszerniejszej. Efekt ten jest tym silniejszy, im większe lustro – gdy zwierciadło zajmuje całą ścianę, pomieszczenie wydaje się praktycznie dwa razy większe! Na bardzo podobnej zasadzie odbierane są obrazy most: tworzą wrażenie głębi tam, gdzie go nie było, przyczyniając się do wizualnego powiększenia pomieszczenia. Warto to wykorzystać zwłaszcza podczas dekorowania niewielkich, ciasnych wnętrz, takich jak łazienka czy przedpokój. Jeżeli zależy Ci na dużym formacie, ale nie chcesz wykorzystywać jednego wielkiego obrazu, możesz osiągnąć podobny rezultat, zawieszając na ścianie obrazy tryptyki, które łączą w sobie zalety jednego dużego obrazu z urozmaiceniem, jakie daje wykorzystanie kilku płócien.

A może most w pokoju dziecka?

Sposoby na zastosowanie obrazów z mostami, jakie zasugerowaliśmy Wam wyżej, są świetne do udekorowania różnego rodzaju „dorosłych” wnętrz – ale czy to znaczy, że nie można wykorzystać ich, by ozdobić pokój dziecka? Oczywiście, że nie! Bajkowe obrazy przedstawiające mosty linowe albo mosty prowadzące do jakichś tajemniczych, baśniowych krain, idealnie sprawdzą się w charakterze dekoracji pokoju dziecięcego. Idealnie wpiszą się w wiele interesujących aranżacji, w tym tych tematycznych, na przykład zainspirowanych przez filmy przygodowe (tutaj obraz z mostem linowym niczym z filmu o przygodach Indiany Jonesa będzie w sam raz!).

Czy skusicie się na płótno z mostem w roli głównej? A może tego rodzaju architektoniczne motywy nie są dla Was? Albo macie jeszcze inne pomysły na to, jak wykorzystać ten nietypowy motyw w dekoracji mieszkania lub nawet firmy? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii – koniecznie podzielcie się nimi z nami w komentarzach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here