Co oznacza skrót jpg?

W naszej mowie oraz piśmie funkcjonuje bardzo wiele skrótów i zapożyczeń z innych języków, które nie wszystkim są znane. Z reguły oznaczają one pewne zjawiska, emocje, nasz stosunek do czegoś. Skrót, o którym jednak dzisiaj jest mowa, ma swoje źródło w czymś zupełnie innym. Co to znaczy jpg?

Jpg to format plików, a konkretnie zdjęć. W plikach z tą końcówką, została zastosowana kompresja statycznych obrazów rastrowych. Kompresja jest potrzebna szczególnie w urządzeniach rejestrujących obraz, np. smartfonach. Dzięki konwersji na format jpg, zdjęcie zajmuje bardzo mało miejsca, a jednocześnie nie traci zbytnio na jakości w zwyczajnym odbiorze – krawędzie nie stają się załamane, a przejścia pomiędzy barwami są płynne. Konwersja obrazu odbywa się z trzech kolorów na luminację z dwoma kanałami barw. Występuje także kwantyzacja oraz eliminacja uśrednionych wartości bloków w obrazie.

Aby lepiej wyjaśnić znaczenie kompresji i formatu jpg osobom, które nie pasjonują się fotografią, można to zjawisko porównać do muzyki. Tam bardzo często występuje format mp3, który także jest efektem konwersji. Pliki o pełnej jakości i oryginalnym brzmieniu (na przykład w formacie vaw), niestety zajmują bardzo dużo miejsca na dysku i wymagają specjalnych odtwarzaczy. Dlatego wprowadzono ujednolicony format mp3, pliki o tym formacie niewiele ważą, są obsługiwane przez wszystkie odtwarzacze muzyczne, a różnice w jakości nie są na tyle duże, aby dosłyszał je przeciętny odbiorca, który nie korzysta z profesjonalnych słuchawek.

pozytywnazmiana.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to jest friendzone?
Następny artykułKupujemy rower

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here