Wielu kierowców wciąż nie zwraca uwagi na układ hamulcowy w swoim samochodzie, co jest dużym błędem – jest to bowiem układ, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Co więc powinniśmy robić, aby mieć pewność, że hamulce w naszym samochodzie zawsze zadziałają prawidłowo? Poniżej odpowiedź na to pytanie.
Podstawa to regularne przeglądy
Hamulce należy sprawdzać regularnie co 15 000 km, mechanicy polecają jednak aby zwrócić na nie uwagę również przed zimą, jak i na wiosnę, podczas zmiany opon. Konieczne jest przede wszystkim sprawdzenie stanu, w jakim znajdują się klocki hamulcowe, szczęki, tarcze, a także płyn hamulcowy.
Płyn hamulcowy powinno się wymieniać co dwa lata, ponieważ po pewnym czasie przestaje on dobrze pełnić swoją funkcję, jaką jest przenoszenie siły z pedału hamulca na klocki. Wcześniejsza wymiana może być konieczna, jeżeli jego temperatura jego wżenia jest mniejsza niż 180 stopni, co można sprawdzić w każdym warsztacie samochodowym.
Jeżeli chodzi o klocki hamulcowe, to specjaliści zalecają, aby wymieniać je, gdy grubość okładziny będzie mniejsza niż 3 mm. Dokonując takiej wymiany, pamiętajmy o tym, że zawsze wymienia się klocki hamulcowe na obu kołach tej samej osi, pozwala to uniknąć nierównomiernego zużywania się elementów, co ma wpływ na komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy.
Kolejną sprawą jest grubość tarcz hamulcowych oraz „bicie”, które powinien sprawdzić mechanik, jeżeli parametry „bicia” przekroczą 0, 1 mm, to konieczna jest natychmiastowa wymiana tego elementu.
Pierwsze objawy, które powinny być dla nas informacją o tym, że z układem hamulcowym dzieje się coś niedobrego jest oczywiście zapalenie się kontrolki układu hamulcowego. Kolejnym niepokojącym sygnałem są odgłosy metaliczne, piski, zgrzyty, wibracje, a także znoszenie samochodu podczas hamowania. Jeżeli zaobserwujemy, którykolwiek z tych objawów udanie się do mechanika jest koniecznością, której nie powinniśmy w żadnym wypadku bagatelizować.
Co możemy zrobić, aby przedłużyć żywotność elementów układu hamulcowego?
Jako kierowcy mamy duży wpływ na to, jak eksploatujemy nasz samochód. Jeżeli chcemy, aby układ hamulcowy pozostał sprawny na dłużej, warto stosować się szczególnie do jednej ważnej zasady, a więc starajmy się hamować również silnikiem, jest to szczególnie polecane podczas długich zjazdów, kiedy układ hamulcowy jest szczególnie przeciążony. Podczas takich zjazdów należy również pilnować, aby nadmiernie nie wzrastała prędkość jazdy – delikatne hamowanie, które ma miejsce nawet przez długi czas, pozwala tarczom hamulcowym na lepsze odprowadzanie ciepła niż w przypadku gwałtownego hamowania.
Dbanie o układ hamulcowy oraz jego odpowiednią konserwację to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi, stąd tak ważne jest, żeby podejść do tej sprawy poważnie.