Wiele osób cierpi na problemy ze zgryzem. Skrzywienia zębów nie są rzadkością, dlatego pacjenci coraz częściej decydują się na założenie aparatu ortodontycznego. Zazwyczaj jest to jedyne skuteczne rozwiązanie, które pozwala pozbyć się krzywizn uzębienia. Dzięki procesowi ortodontycznemu, który trwa od kilku do kilkunastu miesięcy, pacjenci mogą cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Warto wspomnieć, że założenie aparatu nie wiąże się z ograniczeniami wiekowymi, dlatego leczeniu zębów poddają się nawet osoby w średnim wieku.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Wyróżnia się kilka rodzajów aparatów ortodontycznych. U dzieci i młodzieży szkolnej z mlecznymi lub mieszanymi zębami zazwyczaj wyrabia się aparat ruchomy. Zakłada się go przede wszystkim na noc, choć wiele osób nosi go również w ciągu dnia, by przyspieszyć proces leczenia. Taki rodzaj aparatu może być użyty jeszcze przed okresem dojrzewania, gdy kości szczęki są miększe i podatne na przesuwanie. Najczęściej stosuje się aparat jednoszczękowy – płytkę Schwarza, który koryguje krzywizny zgryzu i umożliwia zwiększenie wymiarów żuchwy. U młodzieży i osób dorosłych jedyną skuteczną metodą leczenia jest zastosowanie aparatu stałego, działającego przez całą dobę. Nacisk łuków ortodontycznych powoduje przemieszczanie się kości szczęki. Zęby przesuwają się w trzech wymiarach, co pozwala uzyskać idealnie prosty zgryz. Do aparatów stałych zalicza się: klasyczne, lingwalne, estetyczne i samoligaturujące. Aparat stały składa się z zamków klejonych na zębach, pierścieni i rurek umieszczanych na trzonowcach, łuków i dodatkowych elementów. Z racji tego, że proces leczenia wad zgryzu jest długotrwały, warto wybrać usługi zaufanego gabinetu ortodontycznego. Przykładem takiej placówki jest: ortolingwa2.pl. Pracują tam wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści, którzy profesjonalnie diagnozują problem pacjenta i rzetelnie prowadzą cały proces leczenia.
Aparat ortodontyczny, a higiena jamy ustnej
Noszenie aparatu ortodontycznego obliguje pacjenta do szczególnej dbałości o jamę ustną. W trakcie leczenia gromadzi się w niej jeszcze więcej bakterii, dlatego niezwykle istotne jest szczotkowanie zębów kilka razy w ciągu dnia. W przypadku używania aparatu ruchomego, należy dokładnie wyczyścić go, po każdym wyjęciu. Najlepiej jest umyć go szczoteczką, mydłem lub pastą do zębów. Przy aparacie stałym, specjaliści rekomendują mycie zębów po każdym posiłku. Druty aparatu sprzyjają przyklejaniu się resztek pokarmu, dlatego ważne jest regularne ich usuwanie. Jeśli nie mamy do dyspozycji szczoteczki, można użyć nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. Poza tym, w aptekach dostępne są specjalne szczoteczki do zębów, które ułatwiają czyszczenie trudno dostępnych miejsc. Trzeba pamiętać, że nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, podczas leczenia, skutkuje takimi chorobami jak: próchnica i kamień nazębny. Po zdjęciu aparatu może się okazać, że proste zęby nadają się do natychmiastowego leczenia.
Aparat stały – akcesoria
Do każdego aparatu stałego pacjent może dobrać kilka akcesoriów. Przede wszystkim, bardzo użytecznym przedmiotem jest szczoteczka pęczkowa, która ułatwia czyszczenie zakamarków w jamie ustnej. Przydatny jest także wosk do zamków oraz ligatury. W przypadku podrażnień dziąseł, świetnie sprawdzają się osłony na zamki. Tego typu akcesoria ułatwiają higienę jamy ustnej i sprawiają, że pacjent czuje się bardziej komfortowo w trakcie leczenia. Szczególnie pierwsze miesiące noszenia aparatu stałego, nie należą do najprzyjemniejszych. Mimo wszystko, leczenie wad zgryzu jest wskazane we wszystkich przypadkach. Pacjenci nie zdają sobie z tego sprawy, a nierzadko zdarza się, że problemy z zębami są przyczyną innych dolegliwości jak np. bóle czy zawroty głowy.