Zainteresowanie giełdą wśród Polaków stale rośnie. Kiedy zyski z lokat bankowych zmniejszają się, rośnie zainteresowanie giełdą wśród społeczeństwa. Warto dodać, że większość osób nie miała nigdy z giełdą do czynienia i często decydują się na taki krok, bo są pod wrażeniem osób, którym udało się przebić i zarobić spore sumy grając na giełdzie.

Po co w ogóle ta giełda?

Giełda łączy w sobie dwa rodzaje oczekiwań – z jednej strony są to sprzedający, a z drugiej kupujący. Sprzedający zbywają udziały, a kupujący zyskują prawo własności przedsiębiorstwa po zakupieniu udziałów (zazwyczaj są to akcje). Oczywiście w dużym uproszczeniu.

Pierwsze kroki

Aby wykonać pierwszy krok i rozpocząć kupowanie akcji na giełdzie, należy otworzyć rachunek w dowolnym licencjonowanym domu maklerskim. Pozwoli to nie tylko na przechowywanie akcji, ale również obracanie nimi. Rachunek inwestycyjny można otworzyć osobiście lub on-line. Następnie można wpłacić określoną sumę do inwestycji.

Co to są akcje?

Przedmiotem większości transakcji zawieranych na giełdzie papierów wartościowych są akcje, czyli innymi słowy papiery wartościowe potwierdzające udział w kapitale zakładowym danej spółki akcyjnej.
Kolejne ważne pojęcie to kurs akcji, czyli wyrażona w jednostkach pieniężnych bieżąca cena akcji. Cena jest zawsze ustalana zgodnie z zasadami obowiązującymi na giełdzie. Oczywiście, może się ona wahać w zależności od popytu i podaży.

Dla kogo jest giełda?

Z pewnością dla osób o stalowych nerwach i potrafiących trzymać nerwy na wodzy. Tak jak z liczeniem na zyski, trzeba liczyć się z ewentualną porażką – przyda się wówczas pokora i wytrwanie. Odwaga i upór w dążeniu – to podstawowe cechy dobrego inwestora.
Pierwsze kroki warto postawić na giełdzie wirtualnej, gdzie często operujemy wirtualnymi pieniędzmi. Podczas takich operacji jesteśmy bezpieczni, bo w razie nieudanej próby nic nie stracimy, a z pewnością zyskamy nowe umiejętności czy sprawdzimy swój charakter. Jest to z pewnością cenna i darmowa za razem lekcja, która z pewnością zweryfikuje nasze umiejętności.

www.prawnieskuteczni.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here