Jak spakować bagaż podręczny?

Linie lotnicze prześcigając się w zdobyciu klientów kuszą okazyjnymi cenami biletów do najróżniejszych zakątków świata. Kto z nas nie chciałby wygrzewać się w słońcu Toskanii, zwiedzać fiordy Norwegii, oglądać zorzę polarną na Islandii czy zachwycić się zabytkami Grecji. Niestety, gdy przyjrzymy się bliżej tym ofertom okazuje się, że ukryte koszta po raz kolejny niweczą nasze wakacyjne plany. Ale czy tak musi być? Czy nie da się uniknąć dodatkowych opłat?

Doświadczeni podróżnicy są zgodni co do jednego- najważniejsze to mądrze się spakować. Jednym z głównych problemów korzystania z usług tanich linii lotniczych są restrykcyjne przepisy dotyczące bagażu. Za możliwość transportu walizki w luku niejednokrotnie należy zapłacić więcej niż za sam przelot w tą i z powrotem. Można to ominąć zabierając ze sobą tylko bagaż podręczny, którego cena jest wliczona w bilet. Większość osób pokręci głową z dezaprobatą na ten pomysł i powie, że nie jest to możliwe aby pomieścić się na dwu tygodniowy urlop do małej walizeczki czy plecaka. Otóż jest to wykonalne i poniżej podano kilka sprawdzonych sposobów jak sprytnie podróżować i spakować walizkę.

Sakwojaż- plecak czy walizka?

Po pierwsze należy sprawdzić jakie wymagania, co do wielkości przewożonego na pokładzie bagażu ma dany przewoźnik. Niestety każda kompania ma swoje własne regulacje, dlatego najbezpieczniej jest kupić taką walizkę, która będzie pasować do większości linii lotniczych, zwłaszcza gdy w czasie podróży będziemy się przesiadać. Tutaj przewagę zyskują plecaki- ze względu na możliwość dopasowania do żądanego rozmiaru.

Kto się nosi ten się nie prosi

Każdy z nas słyszał to powiedzenie chociaż raz w życiu. Niestety w tym przypadku kompletnie się ono nie sprawdza. Należy zabrać ze sobą rzeczy najpotrzebniejsze, dopasowane do miejsca, do którego się wybieramy. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić prognozy pogody. Co więcej, ubrania dobrze jest pakować zestawami, to jest w taki sposób aby można je było dowolnie łączyć, a każda koszulka współgrała z każdą zabraną parą spodni czy spódnicą.

Odkurzone na wakacjach

Szczególnie na początku przygód z podróżowaniem ludzie często zabierają ze sobą ubrania zbędne, takie których nie noszą na co dzień, wierząc, że w nowych okolicznościach w końcu odważą się zaszaleć z ekstrawaganckim strojem. Nic bardziej mylnego. Jeśli nie czujesz się w czymś dobrze i cały rok zalega to w szafie, jest to oznaka, aby pozbyć się tej rzeczy z szafy. Na wycieczki wybieraj stroje ci znane, w których jest ci po prostu wygodnie. To samo dotyczy ubrań dopiero co kupionych. Wypróbuj je najpierw w domu. Nie wyobrażasz sobie przecież chodzenia cały dzień po górach w niewygodnych butach.

Rolowanie zamiast składania

Zamiast typowego składania ubrań w kostkę jak mamy w zwyczaju robić w warunkach domowych, w podróży dobrze jest je zrolować. Dotyczy to zarówno koszulek jak i większych rzeczy jak spodnie czy swetry. Pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca, a do tego łatwiej jest znaleźć pożądaną w danym momencie rzecz, ponieważ są lepiej widoczne.

Worki próżniowe przydatne nie tylko do żywności

Żeby zyskać trochę dodatkowego miejsca można zakupić w supermarkecie próżniowe worki. Istnieją w wielu rozmiarach, ich koszt jest niewielki i z pewnością posłużą na niejedną podróż. Jak ich używać? Do takiego worka można zapakować stroje kategoriami np. same koszulki lub od razu całe zestawy na dzień (np. koszula, spodnie i skarpety razem), a następnie za pomocą odkurzacza odessać powietrze ze szczelnie zamkniętego worka. Na własne oczy można się przekonać, jak w walizce przybywa dodatkowych centymetrów do zagospodarowania.

Kolejność ma znaczenie

Przedmioty duże jak na przykład obuwie dobrze jest umieścić na spodzie walizki, a wolną między nimi przestrzeń wypełnić drobiazgami (skarpety, chusty, stroje kąpielowe). Z kolei ręczniki, elektronikę i przybory higieniczne wygodnie jest mieć pod ręką. Warto pamiętać, że jeśli przewozimy płyny to przed wejściem na pokład będziemy poproszeni o ich pokazanie, dlatego również powinny się znajdować na wierzchu.

Podsumowując, warto jest korzystać z propozycji linii lotniczych, pamiętając o kilku przydatnych trikach, szczególnie podczas pakowania wakacyjnej walizki. Najważniejsze jest jednak aby zabrać ze sobą dawkę dobrego humoru i ciekawość świata a wtedy każda podróż będzie udana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here