Skuteczne oszczędzanie
Fot.: pexels.com

Jeżeli zauważyliście, że zaczyna wam brakować pieniędzy nawet na najpotrzebniejsze artykuły, to oznacza że trzeba zastanowić się nad swoimi wydatkami. Oszczędzanie to bardzo ważna kwestia w życiu, która wcale nie musi być taka nieprzyjemna.

Przeczytaj też: http://www.bydgoszczinaczej.pl/jak-oszczedzac-pieniadze-bez-wyrzeczen/

Kontroluj swoje wydatki

Przede wszystkim aby zacząć skutecznie oszczędzać trzeba skontrolować to, co kupujemy. Podstawowym sposobem jest zbieranie paragonów. Jest to dobry pomysł, aby kontrolować wszystko co kupimy. Na koniec miesiąca należy je zliczyć i zobaczyć na co najwięcej wydaliśmy pieniędzy. Zdarza się jednak tak, że zapominamy wziąć paragonu. Wiele osób jest już nauczonych, że paragon jest niepotrzebny i od razu trzeba go wyrzucić do kosza. Jeżeli nie nauczymy się zbierać paragonów, innym świetnym sposobem jest zapamiętywanie kwot jakie wydaliśmy w danym dniu i po każdym dniu wpisywanie je do tabeli w Excelu. Możemy stworzyć kategorie takie jak: zakupy spożywcze, ubrania, drogeria, apteka. Rodzaj kategorii zależy od tego, gdzie najczęściej chodzimy i wydajemy pieniądze. Już po tygodniu możemy przeanalizować taką tabelę i określić na co wydaliśmy najwięcej pieniędzy i następnie na tym powinniśmy zaoszczędzić.

Oszczędzaj od razu po wypłacie

Najczęściej otrzymując wypłatę idziemy na zakupy, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu mnóstwa jakże potrzebnych nam rzeczy. Zanim to jednak zrobimy, po otrzymaniu wypłaty, pobierzmy z konta określoną kwotę i schowajmy do skarbonki, czy własnego określonego miejsca oszczędności. Jeżeli nasza wypłata znika szybko z konta, ciężko jest później odłożyć pieniądze jeszcze bardziej uszczuplonej pensji. Jeżeli jednak od razu odłożymy pieniądze, resztą będziemy musieli umiejętnie gospodarować do następnej wypłaty.

Nie idź głodny do sklepu

Jest to absolutna złota zasada. Zakupy w sklepie spożywczym z małych kwot poszczególnych produktów przy kasie kończą się w setkach. Bardzo często jest to wynikiem tego, że idziemy do sklepu głodni. Wówczas mamy na wszystko ochotę. Jeżeli jednak pójdziemy do sklepu na prawdę najedzeni z listą niezbędnych zakupów, to na 100% wydamy pieniądze tylko na te najpotrzebniejsze artykuły z listy.

Zobacz też: http://lapetit.pl/jak-wybrac-samochod-do-slubu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here