Wypadanie włosów po chemioterapii to temat który dotyczy wielu pacjentów onkologicznych. Szczególne dla kobiet utrata włosów spowodowana przyjmowaniem leków cytostatycznych oznacza poważne obciążenie i źródło stresu. Pierwsze włosy mogą się już pojawić w ciągu sześciu tygodni po zakończeniu leczenia. Na pełny odrost trzeba jednak długo czekać, bo od pół roku do roku czasu. Ich kolor i faktura często się różni od włosów, którymi cieszyliśmy się przed chemioterapią.

Włosy po chemioterapii

Włosy po chemioterapii mogą wypadać stopniowo lub masowo. Jednocześnie uszkodzone przez chemię włosy stają się cienkie, suche i ułamują się również tuż przy skórze głowy. Przy niskodawkowej chemioterapii wypadanie włosów może przebiegać wolniej lub może być słabiej nasilone. Po chemioterapii warto nadal myć głowę delikatnymi szamponami oraz stosować maski, które odżywią mieszki włosowe – wiele osób poleca popularny WAX. Obecnie na rynku pojawiło się sporo odżywek w formie olejków lub nalewek – wiele z nich ma bardzo pozytywne działanie na stan włosów, pozbawione są chemii, której jest bardzo dużo w wielu odżywkach.

Postępowanie w trakcie leczenia

  • Przed umyciem włosów- na 10 minut przed umyciem włosów, zaleca się zastosowanie olejków bądź olejów pielęgnacyjnych. Wpłyną one korzystnie na stan włosów oraz ułatwią rozczesywanie.
  • Mycie włosów- zaleca się używać szamponów przeznaczonych do włosów cienkich bądź stworzonych z myślą o pielęgnacji delikatnych kosmyków dzieci.
  • Rozczesywanie włosów- poleca się stosowanie tych produktów, które mają szeroki rozstaw włosia/zębów.
  • Bezwzględnie zaleca się osłaniać włosy przed działaniem promieni słonecznych, przez nakrycie głowy i unikanie przebywania na słońcu.

Odżywka do włosów po chemioterapiiDostępne na rynku odżywki do włosów po chemioterapii na ogół nie przynoszą zadowalających efektów. Podobnie z maściami i kremami, które mają zapobiec wypadaniu włosów.

Odżywki do włosów po chemioterapii

  1. Biotebal, odżywka przeciw wypadaniu włosów– opracowana przy współpracy lekarzy dermatologów z myślą o pielęgnacji włosów osłabionych, suchych, ze skłonnością do wypadania.
  2. Dermena Hair Care, żel hamujący wypadanie włosów- jest produktem przeznaczonym dla osób obserwujących u siebie nasilone objawy wypadania włosów. Dzięki zawartości opatentowanej substancji czynnej pochodzenia witaminowego, żel dermena® hamuje wypadanie włosów oraz stymuluje proces ich odrastania.
  3. NATURAL CLASSIC WAX HENNA TREATMENT- Preparat ma działanie lecznicze, poprawia kondycję włosów, przyczyniając się do ich pięknego wyglądu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here