Osłonka na storczyki to specjalna doniczka do storczyka wykonana ze szkła, ceramiki czy plastiku, posiadająca odpowiedni zbiornik umożliwiający odpływ nadmiaru wody. Do prawidłowej uprawy roślin storczykowatych przeznaczona jest bowiem specjalna doniczka ze stosunkowo dużym pojemnikiem na przelaną wodę.

Z uwagi na fakt, że storczyki reprezentują kategorię kwiatów ozdobnych, dedykowane im osłonki powinny charakteryzować się minimalistyczną konwencją stylistyczną. Mimo to powinny one być gustownie zaprojektowane, tak aby konkretna osłonka na storczyki razem z kwiatem dobrze wkomponowywała się we wnętrze domu lub mieszkania bez względu na aranżację.

Z tego też powodu, oferta wielu firm produkujących osłonki na storczyki zdominowana jest przez osłonki do storczyka, które są dostępne w urozmaiconej kolorystyce. Klient ma do wyboru zarówno osłonki wykonane ze szkła, jak i ceramiki. Dzięki temu zyskuje sposobność do tego, aby jeszcze lepiej dopasować zakupiony produkt do swoich indywidualnych preferencji.

Skromny wygląd akcesorium znakomicie akcentuje urok, jaki tradycyjnie kojarzony jest ze storczykami. Dodatkowo część osłonek na storczyki wzbogacono subtelnymi dekoracjami, które jeszcze bardziej podkreślają ich walory estetyczne.

Należy pamiętać, że storczyki w naturalnym środowisku rosną w konarach drzew mając kontakt z korą a nie z ziemią, dlatego nie należy przesadzać storczyków do doniczek z ziemią, ponieważ spowoduje to szybkie uśmiercenie rośliny. Należy wykorzystać odpowiednie podłoże do storczyków, które jest dostępne w sklepach ogrodniczych. Osłonka na storczyki może być trochę luźna, bo storczyki najpierw sadzamy do doniczek, które mogą z kolei być ciasne z wieloma otworami, zapewniącymi odpowiednią cyrkulację powietrza i pozwalającymi na odprowadzenie wody. Jest to ważne, gdyż bez dziurek, storczyk nam zgnije.
W sklepach ogrodniczych jest duża gama donic i osłonek ceramicznych, szklanych i plastikowych w rożnych kolorach.

Podsumowując, osłonką nazywamy pojemnik który wygląda jak doniczka, ale jest pozbawiony dziurek odprowadzających nadmiar wody.

Przede wszystkim – po kąpieli wodnej i włożeniu storczyka do osłonki należy sprawdzić czy w osłonce nie nagromadziło się zbyt dużo wody ponieważ korzenie storczyka absolutnie nie mogą stać w wodzie. Osłonki dobieramy wielkością do doniczki, kolor i transparentność nie mają tu większego znaczenia.
W sklepach są dostępne osłonki przeznaczone typowo dla storczyków – wydłużone, z podwyższonym dnem aby korzenie nie maczały się w wodzie. Dla phalaenopsisów osłonki z matowego kolorowego szkła, są bardzo estetyczne i przepuszczają światło. Wadą niestety jest ich cena (15-20zł). W wielu sklepach można kupić osłonki plastikowe, lekko transparentne z matowego materiału, estetyczne i funkcjonalne jak szklane (cena ok. 5-6zł). Wydaje się zatem, że nie opłaca się wydawać pieniędzy na szklane osłonki, lepiej dopłacić i kupić porządną i zdrową roślinę, a osłonkę plastikową lub ceramiczną. Dla storczyka kolor i wygląd ma raczej niewielkie znaczenie.

www.otoli.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here