Mnóstwo osób bierze udział w rozmaitych konkursach lub loteriach, mając szansę na wygraną. Jednakże należy pamiętać, iż wiąże się z nią nieodzowność zapłaty podatku dochodowego. Gdy udało Ci się zdobyć cenną nagrodę bądź gotówkę w zabawy lub wyścigu, to na pewno masz powód do celebrowania. Pamiętaj jednakże o tym, iż własną nagrodą będziesz się musiał podzielić z fiskusem. Ile wynosi podatek od nagrody i w jakich okolicznościach należy go zapłacić?
Czym jest podatek od nagrody oraz ile sięga?
Podatek od wygranej nazywany jest na mocy Ustawy z dnia 26. lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z punktem 2. artykułu 30. tej Ustawy podatek od wygranej pobierany jest od dochodów z tytułu zdobytych w meczach, zabawach oraz zakładach wzajemnych, i też gratyfikacji połączonych ze sprzedażą premiową. Znaczy to tyle, że podatek od nagrody jest procentowo daną wartością kwoty, jaka winna dojść do Urzędu Skarbowego w związku z nagrodą obywatela. Podatek od zdobytej pobierany jest jako zryczałtowany podatek dochodowy w wielkości 10% wartości nagrody. Znaczy to, że osoba otrzymująca nagrodę nie musi indywidualnie rozliczać podatku od nagrody w związku z nagrodą, jakiej stała się właścicielem. Podmiot płacący zdobytą już z góry odlicza 10% wielkości oraz uzyskaną sumę odprowadza ją do urzędu podatkowego. W większości wypadków podatek od nagrody jest zatem ryczałtowany, więc z góry otrzymywany od wartości nagrody poprzez organizatora. Osoba zdobyta nie ma przymusu ujmowania owego zjawiska w jednorocznym zeznaniu skarbowym.
Jak rozliczyć podatek od wygranej?
Podatek pobierany jest jako ryczałt oraz sięga 10% kwoty wygranej. W wypadku nagród rzeczowych ich wartość charakteryzuje się po cenie rynkowej bądź cenie zakupu, kiedy realizator gry zakupił nagrody. Obliczenie podatku jednakże występuje po stronie organizatora konkursu bądź gry, więc osoba, jaka otrzymała gratyfikację, odbiera kwotę już pomniejszaną o podatek, dzięki czemu osoba, która nagrodę wygrała nie musi sama odprowadzać do urzędu podatku. Organizator już od wygranej kwoty odejmuje 10%, które uiszcza do właściwego urzędu. Trzeba przyznać, że jest to znaczne ułatwienie dla osoby, która nie wygrała nagrodę, na której nie ciąży obowiązek dokonania wpłaty. Organy podatkowe tym samym zabezpieczają się przed faktem oszustwa, zatajenia faktu wygrania jakiejś nagrody.
Podatek od wygranej poza terytorium Polski
W wypadku zdobytej poza granicami Polski przymus odprowadzenia podatku od zdobytej ciąży na obywatelu. Wtedy wygraną ową musi on okazać w zaświadczeniu skarbowym oraz samodzielnie odprowadzić podatek bez względu na sumę wygranej. W takim wypadku nie obowiązują limity zwalniające z obowiązku zapłaty podatku od wygranej. Należy także zwrócić uwagę na regulamin konkursu. W jego zapisach organizator może bowiem wprowadzić wiadomość o potrzebie obliczenia podatku w kraju, w jakim konkurs został zrealizowany. Więc, żeby uniknąć podwójnej zapłacie podatku, należy przeczytać treść regulaminu.