Pośpiech

Pośpiech jest cechą, którą wykazuje wiele osób. Robiąc coś, próbują oni pójść możliwie jak najkrótszą drogą i jak najmniejszym wysiłkiem pracy oraz jak najmniejszym kosztem. O ile szukanie prostszych, szybszych i skuteczniejszych rozwiązań jest właściwe tak działanie w zbytnim pośpiechu już niekoniecznie. Dlaczego?

Ponieważ takie podejście najczęściej świadczy o ignorancji i braku cierpliwości. Może mieć też zgubny wpływ na to, co się robi, jak i nie przynosić odpowiednich rezultatów. Pochopność może być również przyczyną cofania się, a nie rozwoju – i zamiast sukcesu przynieść srogą porażkę.

Zauważ, że ta cecha występuje bardzo często. Nie tylko można zauważyć ją w biznesie, lecz praktycznie w każdej sferze życia. Brak cierpliwości i konsekwencji w działaniu zawsze owocuje fatalnymi skutkami. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego robienie czegoś w pośpiechu niekoniecznie jest zaletą?

Albowiem jak zostało nadmienione wcześniej, często idzie on w parze z ignorancją. Ludzie, zamiast korzystać z wiedzy w tym, co robią, doświadczenia i porad od osób doświadczonych, które osiągnęły już sukces, próbują działać na zasadzie: „przecież ja i tak wszystko wiem, to drobnostka, nie będę tracił czasu na zbędne gadanie i wysłuchiwanie innych ludzi”. Po czym następuje wielkie „hurra!” i tego typu osobnicy idą w świat kreować sukces przekonani o posiadaniu własnej super wiedzy i doświadczeniu. Jednak rzeczywistość zaczyna pokazywać w tym momencie zupełnie coś innego. Raz za razem rzeczy zaczynają „iść nie tak jak trzeba”. Coś także szwankuje. No i w głowach takich ludzi pojawia się najczęściej myśl: „co się dzieje?”

Dzieje się to, że zamiast wcześniej nabrać trochę pokory, wysłuchać osób doświadczonych, które mogłyby pomóc, pochopność odwdzięcza się właśnie takimi efektami. Próby zrobienia wszystkiego na opak i możliwie jak najszybciej przyniosły zupełnie inne wyniki od oczekiwanych. Zignorowanie wszystkiego, co możliwe nie może przynieść obfitych plonów w postaci odpowiednich rezultatów. Gdzie tutaj sukces?

Najczęściej – niestety – to jeszcze nie jest koniec. Osoby działające w pospiechu nie dostrzegają własnych błędów, ponieważ są zapatrzone tylko i wyłącznie w siebie i zaczynają obwiniać wszystko dookoła za zaistniały stan. Po chwili goryczy i frustracji zabierają się za kolejne przedsięwzięcia bez wyciągniętej nauki z poprzednich. I tak w kółko. Nie biorą pod uwagi tego, że pochopność niekoniecznie przyspiesza rozwój tego, co się robi.

Istnieje duża różnica pomiędzy szybkością a pośpiechem – i dobrze jest to zrozumieć. Szybkość działania może być poparta doświadczeniem, wiedzą na temat tego jak coś należy zrobić i jest w zasadzie decyzją wynikającą z uzyskanych rzetelnych informacji. Pochopność to brak rozwagi, ignorancja i bezmyślność. To jak skakanie do wody nie wiedząc, jak bardzo jest głęboka i co się w niej znajduje. Można się zatem srogo rozczarować.

Trzeba wziąć pod uwagę również fakt, że ludzie, którzy działają szybko i skutecznie to najczęściej ci, którzy mają doświadczenie zdobyte nie w jeden dzień tylko przez lata praktyki. Szybkości działania też trzeba się nauczyć i wyrobić w sobie ten nawyk.

Jeśli już masz zamiar coś zrobić w życiu to owszem, działaj szybko, jednak pamiętaj o tym, żebyś miał świadomość tego, jakie decyzje podejmujesz i co tak naprawdę robisz. Unikaj pospiechu wynikającego z bezmyślności. Unikaj też ludzi, którzy działają w ten sposób, gdyż niewiele się od nich nauczysz, a i w Twoje działania wkradnie się ten sam chaos i brak rozwagi, które im towarzyszą. Nie przejmuj nieodpowiednich wzorców. Trochę cierpliwości może okazać się zbawienne. Ma to korzystne skutki, albowiem zamiast biec na oślep, zasięgasz odpowiednich informacji od ekspertów, dzięki którym rzeczywiście zaczniesz szybciej zmierzać w kierunku własnego sukcesu.

Także weź pod uwagę to, iż pospiech może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Taka jest prawda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here