Program motywacyjny dla pracowników – jak skutecznie motywować pracowników

Aby zwiększyć potencjał i efektywność działań pracowników, pracodawcy obecnie coraz częściej sięgają po programy motywacyjne. Poniżej przedstawiamy specyfikę tego rozwiązania.

Odpowiednio dobrane programy motywacyjne mogą poprawić funkcjonowanie firmy i tym samym wzmocnić jej pozycję na rynku. Zobacz więc jak wybrać odpowiedni program motywacyjny dla pracowników?

Co to jest program motywacyjny dla pracowników?

System motywacyjny jest to kompleksowy zestaw celowo i indywidualnie dobranych narzędzi motywacyjnych. Zasadniczym celem stworzenia systemu motywowania jest zwiększenie efektywności pracowników i optymalne wykorzystanie ich potencjału.

Program motywacyjny jest więc zbiorem różnorodnych narzędzi, których celem  jest zachęcenie pracowników do wydajnej pracy.

Proces tworzenia systemu i programu motywacyjnego przebiega w następujących krokach:

  • Diagnoza potrzeb i preferencji pracowników oraz skuteczności dotychczasowych narzędzi motywacji.
  • Opracowanie wniosków i rekomendacji z przeprowadzonej wcześniej analizy.
  • Aktualizacja, opracowanie nowych regulaminów i procedur w zakresie motywowania pracowników.
  • Wprowadzenie nowych zasad oraz przeszkolenie menedżerów w tym zakresie.

Sposoby motywowania pracowników

Narzędzia motywowania dzielą się na finansowe i pozapłacowe.  Przy ich doborze należy wziąć pod uwagę wiek i zainteresowania pracowników oraz specyfikę branży firmy.

Do najpopularniejszych benefitów motywacyjnych należą: karty sportowe, rabaty lub kupony do restauracji, karty i kupony podarunkowe, opieka medyczna, dofinansowanie wyjazdów do SPA czy kursów lub innych form doskonalenia zawodowego, pomoc w łączeniu obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym, na przykład możliwość telepracy lub elastycznego czasu pracy.

Program motywacyjny – czy warto?

Odpowiednio dobrany  i zindywidualizowany program motywacyjny pozytywnie na atmosferę pracy, podnosi motywację oraz zaangażowanie pracowników w życie firmy. Ponadto niesie on szereg następujących korzyści dla przedsiębiorstwa:

  • zwiększa konkurencyjność pracodawcy i pomaga uzyskać kompetentnego pracownika,
  • zmniejsza rotację pracowników,
  • umacnia pozytywny wizerunek firmy na rynku.

Dodatkowo program motywacyjny istotnie przyczynia się do wzrostu satysfakcji i zadowolenia z wykonywanych przez pracownika zadań.

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm, które oferują pomoc w zakresie tworzenia programów motywacyjnych dla przedsiębiorstw. Na przykład Program motywacyjny SODEXO oferuje wiele narzędzi zachęcających do działania, takich jak  Karta i Kupon Podarunkowy, Kartę Sportową Flexi Pass czy  Kartę Lunch Pass, która umożliwia dofinansowanie posiłków dla pracowników. Wszystkie narzędzia dostosowane są  do potrzeb konkretnej firmy i odpowiadają na zainteresowania jej pracowników. Dodatkowo pracodawca może liczyć na pomoc organizacyjną i prawno-administracyjną w momencie wprowadzania programu do swojej firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here