System ERP – zakup i wdrożenie oprogramowania

System ERP – Enterprise Resource Planning to nowoczesny sposób zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Nie muszą go stosować jednoosobowe działalności czy małe i średnie firmy, gdzie zasoby są niezbyt pokaźne. W przypadku ogromnych przedsiębiorstw dysponujących znacznym majątkiem, zatrudniających dużą liczbę ludzi, wykorzystujących złożone procesy technologiczne system ERP jest wymogiem czasów i gwarancją utrzymania wysokiego poziomu sprzedaży.

System ERP – co to jest?

W praktyce systemy ERP to złożone programy komputerowe instalowane w celu wspomagania zarządzaniem wszystkimi lub wybranymi obszarami przedsiębiorstwa. Oprogramowanie ERP może mieć formę aplikacji – odrębnych modułów działających samodzielnie i współpracujących ze sobą. Firma zakupuje takie moduły, które są jej najbardziej przydatne. Może to być aplikacja do zarządzania: magazynowaniem, procesem produkcji, płacami i kadrami, finansami i księgowością, logistyką, zakupami i sprzedażą, środkami trwałymi, flotą, kontaktami z klientami, marketingiem itp.

Program ERP może także działać jako jednolity, zintegrowany system oparty o jedną bazę danych.

Niezależnie od rodzaju programu w systemie ERP liczy się możliwość korzystania z ogromnej ilości informacji zgromadzonych w jednym lub wielu połączonych ze sobą zbiorach. Dzięki temu znacznie usprawnia się procesy przepływu informacji, obiegu dokumentów, analizowania i raportowania.

Zakup i wdrożenie systemu ERP

Decyzja o wprowadzeniu systemu ERP w firmie to ważny krok na drodze rozwoju. Jako, że technologie nie należą do tanich warto dobrze skonsultować rodzaj i zakres oprogramowania oraz wybrać rzetelnego dostawcę, który wspomoże nas wiedzą i doświadczeniem przydatnymi na etapie wdrażania systemu oraz jego funkcjonowania w przyszłości.Najdroższe są systemy ERP oparte na oprogramowaniu instalowanym na serwerach lokalnych (on-premises) – oprócz kosztów oprogramowania firma musi liczyć się z zakupem wysokiej jakości serwerów wraz z osprzętem. Tańsze jest wdrażanie systemu opartego na chmurze (on-cloud) – serwery w firmie są zbędne; dane przechowywane są w dobrze zabezpieczonych chmurach, a na co dzień aby korzystać z nich wystarczy komputer stacjonarny, laptop czy urządzenie mobilne z dostępem do Internetu.

Można także wdrożyć system hybrydowy – serwer plus chmura.

Kupując oprogramowanie sprawdźmy zawsze warunki współpracy przy wdrażaniu (instalacja, rozruch, szkolenia załogi), serwisowaniu, odnawianiu licencji i aktualizacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here