Bonsai to wyrafinowana sztuka skarlania drzew i krzewów. Aby tworzyć bonsai, należy z jednej strony posiadać wiedzę i umiejętności praktyczne dotyczące uprawy poszczególnych gatunków drzew i krzewów. Należy posiąść również tajniki wiedzy o technicznych aspektach miniaturyzacji tych roślin. Nie mniej ważne jest też artystyczne podejście do tego zadania, bowiem maleńkie roślinki ukształtowane w odpowiedni sposób mogą być ilustracją filozofii Wschodu.
Jak zrobić bonsai? Zacząć należy od doboru gatunku do uprawy. Jednymi z popularniejszych są fikusy, wiąz chiński i pistacje. Bardzo dobrze prezentują się również miłorzęby, klony, buki, a nawet jabłonie. Nie można również pominąć roślin iglastych, takich jak sosny, świerki i modrzewie. Warto wybierać gatunki, które w naturze nie mają zbyt dużych liści, ponieważ wielkość blaszki liściowej w trakcie skarlania zmniejsza się tylko nieznacznie.
Robienie bonsai można rozpocząć na trzy sposoby. Warto poszukać ciekawego, kilkuletniego okazu podczas spaceru np. po lesie (należy wówczas pozyskać zgodę leśniczego). Można też posiać nasiona, aby uzyskać z nich młode siewki, lub zakupić drzewko w szkółce.
Aby stworzyć ciekawe bonsai, należy uświadomić sobie, że w środowisku naturalnym drzewa osiągają karłowe rozmiary, ponieważ działają na nie niekorzystne warunki środowiska. Naszym zadaniem jest natomiast odtworzyć ten efekt. Pojemnik do uprawy bonsai powinien być płytki, aby ograniczył rozwój korzeni. Niszczącą siłę wiatru zastępują natomiast druciki i sznurki, dzięki którym udaje się nadać ciekawą formę konarom i gałęziom. Dodatkowo stosuje się intensywne cięcie, zarówno pędów, jak i korzeni.
Bonsai może być również grupą drzew, która tworzy tzw. „lasek”. Można również wyróżnić kilka stylów miniaturyzacji roślin. Każdy z nich wymaga nieco innych zasad formowania drzewa. Za każdym razem chodzi jednak o to, aby nadać mu wygląd okazu kilkusetletniego, zniszczonego przez żywioły. Gałęzie powinny opadać ku dołowi, skręcać się, posiadać złamania i deformacje.

www.ebonsai.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here