Miód - podział, składniki odżywcze oraz właściwości lecznicze

Miód to płynna substancja o silnie słodkim smaku oraz najczęściej złoto-bursztynowym zabarwieniu. Jest produkowany przez kilka gatunków owadów z rzędu błonkoskrzydłych, głównie pszczół właściwych oraz kilka gatunków osy. W zależności od rodzaju miodu wyróżnić można miody nektarowe, spadziowe a także nektarowo-spadziowe. Każdy rodzaj wyróżnia się charakterystycznymi cechami organoleptycznymi a także unikalnymi właściwościami leczniczymi.

Miód nektarowy pochodzi z nektaru wielu roślin występujących na łąkach, polach, pastwiskach, w sadach i lasach. W tym przypadku rozróżnić można miód wielokwiatowy, rzepakowy, gryczany, lipowy, akacjowy, wrzosowy, koniczynowy, bławatkowy, manuka, malinowy, mniszkowy czy cząbrowy. Każdy więc miód charakteryzuje się konkretnym pochodzeniem a także właściwościami.

Miód spadziowy jest produkowany z wydzielin mszyc i czerwców, owadów pasożytujących na drzewach iglastych bądź liściastych. Wydzielina ta jest na miejscu mieszana z sokiem roślinnym przez pszczoły. Spadź może być iglasta lub liściasta, w zależności od miejsca zbioru przez owady. Miód spadziowy jest trudniej dostępny i droższy od miodu kwiatowego, ponieważ nie zbiera się go corocznie. Pozyskuje się go raz na kilka lat.

Miód nektarowo-spadziowy jest wyprodukowany częściowo z nektaru roślin miododajnych a także spadzi iglastej lub liściastej. Takie połączenie nadaje unikatowe właściwości zdrowotne, charakterystyczny zapach oraz posmak.

Miód w zależności od rodzaju ma sporo właściwości odżywczych. Przede wszystkim jest źródłem dobrze przyswajalnych cukrów prostych – glukozy (35 %) i fruktozy(40 %). Jest wysokoenergetyczny. 100 gramów produktu zawiera około 320 kcal. Sprawia to, że miód jest idealny przy stanach wyczerpania fizycznego i umysłowego. Mózg potrzebuje ok. 20 procent energii. Taka mieszanina doskonale więc odżywia i zasila mózg. Zapobiega to spadkom koncentracji i wspomaga mózg w procesach zapamiętywania. Jest więc szczególnie polecany dzieciom i młodzieży zamiast słodyczy. Miód jest bogactwem składników odżywczych – witaminy A, witamin z grupy B, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego i biotyny. Spośród minerałów wyróżnić można potas, wapń, magnez, fosfor, chlor, mangan, kobalt, oraz wiele innych. Ważną rolę pełnią enzymy, które ułatwiają procesy trawienia cukrów, a produkty procesów enzymatycznych zachodzących w miodzie mają właściwości lecznicze. Na przykład oksydaza glukozowa utlenia glukozę do kwasu glukozowego. Produktem ubocznym w tej przemianie jest nadtlenek wodoru, który ma właściwości antyseptyczne.

Miód zawiera acetylocholinę, która leczy nadciśnienie obniżając jego wartość a także poprawia krążenie. Kolejnym ważnym składnikiem wspomagającym wątrobę jest cholina. Wchodzi ona w skład enzymów odpowiedzialnych za jej prawidłowe funkcjonowanie. Poprawia też wydzielanie żółci wspomagając procesy przemiany tłuszczów w organizmie. Miód bierze udział w procesach oczyszczania organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii. Obniża negatywne działanie popularnych używek takich jak na przykład alkohol czy nikotyna. Miód ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne. Wzmacnia odporność a także przyspiesza proces leczenia w przypadku infekcji. Wspomaga leczenie anemii, ponieważ działa krwiotwórczo. Zwiększa w zawartość hemoglobiny w krwi a także mioglobiny w mięśniach. Obecność substancji aromatycznych takich jak olejki eteryczne, kwasy organiczne, estry, związki polifenolowe sprawia, że miód jest nie tylko atrakcyjny sensorycznie, ale także ma właściwości bakteriostatyczne.

Miód posiada wspaniałe właściwości kosmetyczne. Ma właściwości nawilżające, odżywcze, antybakteryjne i bakteriostatyczne. Stosowany na włosy nawilża je, wzmacnia, zapobiega wypadaniu, utrzymuje wilgoć. Włosy odzyskują zdrowy wygląd, są lśniące, gładkie i miękkie. Stosowany regularnie rozjaśnia je. Miód stosowany jako odżywka do ust, leczy spękane spierzchnięte wargi, nadaje im miękkość oraz ładny koloryt. Maseczki stosowane na twarz doskonale ją oczyszczą, nawilżą, rozjaśnią, podkreślą koloryt skóry a także wspomogą walkę z trądzikiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here