Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas ma już zaplanowany urlop, pozostali zdecydują się na spontaniczne wypady. Coraz częściej, jako środek transportu wybieramy samolot – tani, szybki i w miarę wygodny. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na podróż do Tajlandii czy weekendowy wypad do Londynu, musisz zapoznać się z ABC podniebnych podróży. Sprawdź jak sprawnie przygotować się do lotu i zaoszczędzić sobie sporo nerwów.

Trudna sztuka pakowania

Pakowanie bagażu dla wielu stanowi nie lada wyzwanie. Każda linia lotnicza ma własne, często restrykcyjne wymogi. Jednak większość z nich pozwala wnieść na pokład, poza bagażem podręcznym, małą torbę, może to być damska torebka czy torba z laptopem. Lepiej przestrzegaj tych reguł, gdyż za nadbagaż na lotnisku zapłacisz niemałe pieniądze. Sam rozmiar bagażu to nie wszystko. Równie istotne jest to co w nim przewozisz, a przede wszystkim to jakie kosmetyki do samolotu ze sobą zabierasz. W bagażu podręcznym możesz przewozić preparaty płynne o maksymalnej objętości 100 ml każdy. Najlepiej umieść je w przezroczystej torbie lub kosmetyczce, to ułatwi kontrolę. Rzecz jasna, możesz też spakować odzież, bieliznę, obuwie, buty, ręczniki, suszarkę do włosów czy prostownicę. Poza bagażem podręcznym, najczęściej możemy zabrać bezpłatnie przedmioty osobistego użytku, tj.: parasol, telefon, tablet, a także leki i jedzenie. Niestety wodę czy inne napoje możesz kupić dopiero w strefie bezcłowej lub na pokładzie samolotu.

Bileciki do kontroli

Zasada jest jasna, jak słońce, bez biletu jak i bez aktualnego dowodu tożsamości czy paszportu nigdzie nie pojedziesz. Jeśli planujesz lot w obrębie Unii Europejskiej dowód tożsamości w zupełności wystarczy. Jednak wybierając się poza kraje UE niezbędny będzie paszport, często też wiza wjazdowa lub tranzytowa a także świadectwo szczepień. Zanim gdziekolwiek się wybierzesz, sprawdź jakie dokumenty musisz mieć przy sobie, aby bez problemu przekroczyć granicę obcego kraju. Obecnie zakup biletu jak i odprawa odbywa się online. W przypadku kilku linii lotniczych z dokonaniem odprawy na lotnisku wiążą się dodatkowe opłaty. Pamiętaj też, że rezerwacji biletu najlepiej dokonać kilka miesięcy przed planowaną podróżą, wówczas mamy szansę na korzystne warunki zakupu i pewne miejsce w samolocie. Warto też na bieżąco śledzić oferty tanich linii lotniczych. Czasami można natrafić na prawdziwe cenowe perełki.

Bagaż na cenzurowanym

Sama odprawa online to nie koniec. Na lotnisku musimy jeszcze przejść kontrolę bezpieczeństwa. Pamiętaj, możesz ze sobą zabrać jedynie takie akcesoria podróżne, które są zgodne z wymogami danej linii lotniczej. Obecnie wiele firm kosmetycznych, w tym między innymi Kontigo,wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i oferuje produkty skrojone na miarę bagaży podręcznych. Pamiętaj, że na pokład nie wniesiesz też pęsety, pilnika meatalowego, nożyczek, noża, czy korkociągu. Przewóz broni i substancji wybuchowych jest absolutnie zabroniony, również w bagażu rejestrowanym. Podczas odprawy celnicy sprawdzą nie tylko Twój bagaż. Każdy podróżny również przechodzi przez bramkę bezpieczeństwa, dlatego też najlepiej włóż na siebie lekki strój bez metalowych zapięć czy klamerek. Na tacę, znajdującą się przy taśmie, wyłóż kosmetyki, przedmioty elektroniczne takie jak telefon, tablet, czytnik e-book, aparat fotograficzny czy ładowarka, ściągnij też zegarek i pasek od spodni. Nie bądź zdziwiony, kiedy obsługa poprosi Cię o zdjęcie butów. Choć czasami kontrola bywa długa, męcząca, a nawet irytująca, miej na uwadze fakt, że to wszystko dla Twojego i innych pasażerów bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here