Odstawienie alkoholu

Odpręża, wprawia w dobry stan, pomaga się dobrze bawić, szkodzi – tak w skrócie można opisać alkohol, który w różnej postaci wiele osób pije codziennie lub okazjonalnie. Jeśli zachowa się złoty środek, alkohol nie powinien wyrządzać żadnych szkód. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez lampki wina czy kufla piwa. Czasem też z trudem przychodzi zachowanie umiaru, co kończy się potem złym samopoczuciem albo po prostu kacem w dniu następnym. Nawet jeśli nie zamierzamy zupełnie odstawić alkoholu to warto raz na jakiś czas zrobić sobie od niego solidną przerwę. Choć na świecie jest wielu abstynentów, to osobom pijącym alkohol trudno sobie wyobrazić całkowite odrzucenie go z codziennego życia. Warto poznać efekty odstawienia alkoholu z diety. Oto osiem efektów rezygnacji z alkoholu.

1. Lepszy sen

Zgodnie z wynikami badań podanymi w czasopiśmie Alcoholism: Clinical & Experimental Research, picie alkoholu przed snem zwiększa intensywność działania fal alfa odpowiadających za funkcjonowanie mózgu. W efekcie odczuwamy zakłócenia snu. O ile wielu osobom alkohol pomaga po prostu szybciej zasnąć, to można mieć poważne wątpliwości co do jakości tego snu.

Na początku odstawienia na pewno trudniej będzie zasnąć. Jednak jeśli już wpadniemy w objęcia Morfeusza, nasz sen będzie bardziej wydajny, nawet jak będzie krótszy.

2. Mniej jesz

Zgodnie z badaniami opublikowanymi w American Journal of Clinical Natrition alkohol jest jedną z najczęstszych przyczyn spożywania nadmiernej ilości jedzenia, prowadzącego do otyłości. Alkohol intensyfikuje działanie ludzkich zmysłów. Przeprowadzony eksperyment naukowy wykazał, że osoby, którym podano dwa drinki jedli o około 30% więcej niż osoby, które otrzymały roztwór z soli fizjologicznej.

Fakt ten dowodzi, że nawet jeśli sam alkohol nie tuczy to przyrost masy powoduje nadmierna ilość jedzenia przyjmowana podczas jego spożywania.

3. Więcej cukru!

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po odstawieniu alkoholu wasz organizm zapragnie przyjmowania większej ilości cukru. Dzieje się tak, gdyż cukier pobudza organizm i zwiększa przyjemność. Aby nie wpaść w pułapkę i nie zwiększyć wagi przez jedzenie słodkości, warto zapoznać się z jedzeniem, którym można zastąpić składniki bogate w cukier.

4. Utrata wagi

Dyskusje na temat, czy alkohol tuczy, czy też nie, można prowadzić przez wiele godzin. W przypadku drinków bogatych w cukier można w bardzo dyskretny sposób „wkładać” do swojego organizmu wiele kalorii. Przykładem może być Margarita, w której można znajdować się co najmniej 300 kalorii. Zgodnie z badaniami osoby pijące umiarkowaną ilość alkoholu przyjmują dziennie ok. 430 dodatkowych kalorii. Osoby uprawiające różne sporty doskonale zdają sobie sprawę ile wysiłku trzeba włożyć by spalić taką ilość. Dlatego własnie alkohol i zdrowa dieta wykluczają się.

5. Rozjaśniona cera

Efekty odstawienia alkoholu można zauważyć już po kilku dniach. I to w bardzo prosty sposób, bo wystarczy spojrzeć w lustro. Alkohol ma działanie moczopędne, co powoduje, że nasz organizm odwadnia się. Po kilku dniach bez alkoholu, cera zrobi się jaśniejsza, bardziej elastyczna i nawodniona. Rezygnacja z alkoholu to wsparcie dla produkcji wazopresyny, czyli hormonu odpowiadającego za absorbowanie wody przez organizm.

Istnieje duża szansa, że wraz z odstawieniem alkoholu zniknie łupież, trądzić czy mało estetyczne zaczerwienienia.

6. Więcej pieniędzy

Picie alkoholu pustoszy portfel, zwłaszcza jeśli gustujemy w drogich alkoholach. Odstawienie picia może zwiększyć budżet na inne sprawy nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Jeśli będziemy mniej pić, będziemy również mniej jeść.

7. Załamanie nastroju

Odstawienie alkoholu może być trudne ze względu na huśtawki nastrojów. Alkohol często jest używany jako wspomagacz dla nastroju. Jak wspomnieliśmy wcześniej – alkohol odpręża i wprowadza w błogi nastrój. Osoba, która zrezygnuje z alkoholu może czuć się niespokojna i pobudzona.

Tu dochodzimy do poważniejszej kwestii. Jeśli objawy odstawienia są poważniejsze, może to oznaczać problemy z alkoholem. Warto to sprawdzić, zanim sprawy pójdą za daleko.

8. Żegnaj nowotworze, witajcie problemy z sercem

Regularne picie alkoholu może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu w organizmie. Z drugiej strony odpowiednio dozowane procenty mogą pozytywnie wpływać na pracę serca.

Czy to oznacza, że mamy wybór na co umrzemy? Oczywiście, że nie. Alkohol to tylko jeden ze składników codziennej diety. Umiarkowana i dobrze zbilansowana dieta może pomóc uchronić się zarówno przed chorobami nowotworowymi, jak i chorobami serca, cukrzycą i innymi przewlekłymi chorobami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here