Rozciągamy nowe buty

Nowe buty po pierwszym założeniu mogą powodować bolesne pęcherze czy otarcia, bez względu na to, czy będą to wygodne wsuwane czółenka lub baleriny, czy może sięgniemy po buty na obcasie. Przed pierwszym założeniem warto zadbać o komfort stopy, nieznacznie rozciągając lub rozbijając buty.

Rozciąganie butów przed pierwszym wyjściem
Zanim nowe buty zaprezentujemy w pracy czy na imprezie, warto je kilka razy założyć w domu i nosić przez kilkanaście minut. Najlepiej zakładać je na wilgotne skarpetki, aby stopa mogła przyzwyczaić się do ich fasonu. Jeśli już zakładamy buty, wówczas należy nosić je na zmianę z butami wygodnymi i rozchodzonymi, aby stopa mogła odpocząć. Przy zbyt twardych zapiętkach sprawdzają się wkładki do butów, które są dostępne także jako wkładki żelowe do naklejania na same zapiętki. Przed otarciami chronią bawełniane stopki, które jednocześnie zapobiegają potliwości. Dodatkowa warstwa kremu nawilżającego lub talku do stóp ma podobne działanie.

Dopasowanie butów do stopy
Jeśli delikatne rozciąganie butów poprzez ich noszenie nie przynosi spodziewanych efektów, wówczas należy sięgnąć po bardziej radykalne metody. Jedną z nich jest rozciąganie butów z wykorzystaniem alkoholu, który za pomocą bawełnianej ściereczki wciera się w buty, a następnie rozciąga je stosując np. prawidła do butów. Podobny efekt można osiągnąć mocząc gazety w denaturacie oraz wkładając je do wnętrza butów. Ta metoda nie jest zalecana w przypadku obuwia z wkładkami ze skóry naturalnej, które następnie pomalowano. Obuwie można również namoczyć w ciepłej wodzie, a następnie założyć. W przypadku butów ze skóry naturalnej należy je zwilżyć parą wodną, a następnie założyć na nogi w wilgotnych skarpetkach, dając im możliwość dopasowania do stopy.

Można również sięgnąć po gotowe produkty do rozciągania butów. Zamiast alkoholu, który może odbarwić skórę obuwia, można wybrać specjalny spray do rozciągania butów. Nie wszystkie buty przy rozciąganiu powinny mieć kontakt z wodą. W takim przypadku sprawdzą się drewniane prawidła z regulowaną długością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here