Latem chętnie spacerujemy leśnymi ścieżkami. Przepyszne poziomki czy jagody, a przede wszystkim cisza, spokój i bliskość natury – wycieczka do lasu to dobry pomysł. Zanim jednak wejdziesz na ścieżkę, przygotuj się do spaceru.

Spacer po lesie może być niezwykle przyjemnym doznaniem. Aby jednak tak było, musisz zatroszczyć się zarówno o właściwy ubiór, jak i wyposażenie. Oto, czego nie może zabraknąć.

Odpowiednie ubranie to podstawa

W lesie, co tu kryć, poza piękną zielenią i śpiewem ptaków czyha też niebezpieczeństwo. Wkraczasz przecież do królestwa flory i fauny. Właśnie dlatego szorty, klapki – japonki i bluzka na ramiączka to nienajlepszy pomysł. Takiego stroju pożałujesz już po kilku minutach, ponieważ:

  • z uwagi na ściółkę leśną, na której poza mchem czekają ostre gałęzie, kolące pnącza malin, a czasem nawet węże, japonki niekoniecznie cię od nich osłonią,
  • z uwagi na obecność owadów i pajęczaków, w tym bardzo groźnych kleszczy, bluzka na ramiączka może nie wystarczyć.

Jak się więc ubrać? Podstawa to:

  • pełne buty – najlepiej sportowe lub trekkingowe. W ostateczności sprawdzą się też dobrze podgumowane trampki. Pamiętaj jednak, że jeśli wybierasz się do lasu po deszczu, takie buty przemokną. Wtedy wskazane są kalosze,
  • długi rękaw oraz długie nogawki w spodniach – najlepszy pomysł to ubrania dobrze przylegające do ciała, pod które raczej nie powinno się udać dostać kleszczowi. O ile ugryzienie komara jest tylko uciążliwe, o tyle atak kleszcza może skończyć się powikłaniami. Ubranie jest pierwszą i najważniejszą barierą ochronną.

Repelenty, czyli ochrona przed owadami

Odpowiednie ubranie zmniejsza ryzyko ataku owadów. Jednak, zwłaszcza w deszczowym i upalnym okresie, owady i tak potrafią być irytujące. Aby nie było konieczności opędzania się co kilka sekund od chmary komarów czy much – wykorzystaj dobrej jakości repelent. Możesz sięgnąć po preparat w sprayu, którym z łatwością spryskasz siebie i swoje ubranie oraz w kremie (odpowiedni szczególnie dla najmłodszych). Gdy chodzi o środki naturalne – efektywny w odstraszaniu owadów jest olejek waniliowy. Możesz przygotować z niego specjalną mgiełkę do ciała, rozcieńczając go wodą.

Coś do jedzenia, coś do picia

Nawet jeśli wybierasz się do lasu na kilka godzin, niech w Twoim plecaku czy torbie znajdzie się choć podstawowy prowiant. Absolutna podstawa to oczywiście napoje – orzeźwienie jest niezbędne zwłaszcza w upalne dni. Najlepiej wybrać coś do picia w poręcznej, plastikowej butelce, z której można pić bezpośrednio. Typowo letnie smaki i poręczną formę oferują na przykład napoje od Hortex, które z przyjemnością wypiją i mali, i duzi. Pamiętaj tylko, by pusta butelka, jak i inne śmieci, które wyprodukujesz podczas wędrówki wróciły razem z Tobą i trafiły do odpowiedniego pojemnika na odpady, a nie na leśną ściółkę.

Telefon z GPS

W lesie zgubić może się nawet najbardziej doświadczony traper. Nie chcesz być zmuszony do wyznaczana kierunku przez obserwację mchu porastającego drzewo (jak się okazuje, wcale nie rośnie on tylko po północnej stronie) czy do korzystania z innych survivalowych metod? Naładowany smartfon lub nawigacja GPS w kieszeni może Ci zaoszczędzić nerwów. Szczególnie, jeśli oznaczysz na mapie miejsce, w którym wędrówka się rozpoczęła. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Spacer po lesie to doskonały pomysł na letnią rekreację. Wykorzystaj go, odpowiednio przygotowując się do wyprawy. W ten sposób zapewni Ci ona tylko przyjemne wspomnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here