Herbaty oolong: co warto o nich wiedzieć?

Polscy miłośnicy herbaty doskonale znają herbaty czarne, zielone i czerwone, ale oolongi  – sprzedawane też pod nazwą herbaty niebieskiej albo turkusowej i bardzo cenione zarówno w Azji, jak tez na Zachodzie – nie są u nas rozpowszechnione i wciąż mało osób wie o ich istnieniu. Czym są oolongi, jakie są najpopularniejsze rodzaje tych herbat i jak powinno się je parzyć – odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Co to jest oolong?

Ze wszystkich rodzajów herbat, oolongi stanowią najbardziej zróżnicowaną grupę, co wynika ze specyficznego charakteru ich wytwarzania. Oolong jest czymś pośrednim pomiędzy herbatą zieloną a czarną. Herbaty zielone nie są poddawane procesowi fermentacji, zaś w przypadku herbat czarnych proces fermentacji obejmuje całe liście. Oolong to herbata, którą poddano częściowej fermentacji, dzięki czemu nie przypomina ona ani herbaty zielonej, ani herbaty czarnej, lecz znajduje się gdzieś pomiędzy nimi. Przerwany proces fermentacji nadaje oolongom specyficznej dla nich orzechowej nuty, jednak w zależności od stopnia utlenienia liści można uzyskać bardzo różnorodne smaki.

Herbatę oolong można bardzo łatwo rozpoznać po fusach pozostałych po zaparzeniu naparu. Obrzeża listków przypominają brązowe listki herbaty czarnej, podczas gdy wnętrze pozostaje takie, jak w przypadku fusów herbaty zielonej, czyli… zielone. Bez względu na stopień fermentacji, zawsze można w nich wskazać te dwa komponenty.

Rodzaje herbat typu oolong

W zależności od stopnia utlenienia, wyróżnia się oolongi niskiej fermentacji i oolongi wysokiej fermentacji, aczkolwiek jest to podział bardzo nieostry. Można przyjąć, że oolongi niskiej fermentacji bardziej przypominają zielone herbaty, a oolongi wysokiej fermentacji są zbliżone do herbat czarnych.

Oolongi niskiej fermentacji cechują się łagodnym, przyjemnym smakiem, często kwiatowym lub owocowym. o charakterystycznym dla oolongów orzechowo-słodkim posmaku. Uzyskany z nich napar ma jasny, żółty lub zielony kolor. Bardzo popularnym oolongiem tego typu jest Tie Guan Yin.

Oolongi wysokiej hermentacji dają ciemniejszy napar, o kolorze od pomarańczowego po czerwony, a ich smak można opisać jako słodki, palony, orzechowy – to, co w oolongu niskiej fermentacji jest tylko akcentem, tutaj wychodzi na plan pierwszy. Oolongiem wysokiej fermentacji jest słynna chińska herbata Da Hong Pao.

Pomiędzy oboma biegunami (czyli pomiędzy herbatą ledwie tylko poddaną fermentacji a taką, która została utleniona niemal całkowicie) istnieje pełne spektrum herbat, które poddano w mniejszym lub większym stopniu procesom utleniania, a także innym, dodatkowym zabiegom mającym wzbogacić albo zmienić ich smak. W rezultacie, oolongi są najbardziej różnorodnym pod względem smaku i aromatu typem herbaty, a zarazem najtrudniejszym do prostego opisania osobie, która nigdy nie miała z nimi styczności. Napary uzyskane z dwóch oolongów, jednego niskiej fermentacji, a drugiego wysokiej, mogą niemal w niczym nie być do siebie podobne, oczywiście za wyjątkiem charakterystycznych, dwuskładnikowych fusów. W każdym wypadku są to jednak napary o bogatym, złożonym aromacie, doskonałe dla koneserów i osób lubiących delektować się smakiem herbaty.

Jak parzyć herbaty oolong?

Jak wszystkie typy herbat, herbaty oolong parzy się według określonej procedury, która ma za zadanie wydobyć z nich jak najwięcej walorów smakowych i zapachowych. Doświadczeni herbaciarze wiedzą, że dla każdego gatunku herbaty istnieją specyficzne tylko dla niego wskazania, jednak, tak samo jak przy herbatach zielonych, czarnych i czerwonych, da się określić procedurę parzenia, która sprawdza się do każdej herbaty typu oolong. Jeśli więc nie wiemy, jak parzyć posiadanego oolonga, możemy z powodzeniem zastosować się do poniższej instrukcji.

Oolongi, bez względu na stopień utlenienia, parzy się w gorącej wodzie o temperaturze 90 – 95 stopni. Optymalna ilość suszu to jedna łyżeczka na około sto siedemdziesiąt mililitrów wody, a czas pierwszego parzenia nie powinien przekraczać dwóch minut. Oolongi można parzyć wielokrotnie, zwykle dwa lub trzy razy, jednak w szczególnych przypadkach możliwe jest uzyskanie nawet kilkunastu parzeń, które wciąż będą zachowywały smak herbaty.

Źródło: http://ormed.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here